Brüsszel adócsökkentést javasol

A Süddeutsche Zeitung hosszú cikkben foglalkozik az EU bemutatásra kerülő konjunktúra élénkítő csomagjával, ezzel kívánván megakadályozni a fenyegető recessziót. A Neue Zürcher Zeitung ismertetve egy közvélemény-kutatást megállapítja: a magyarok a legpesszimistábbak a tíz megvizsgált tagállamban.

2008. 11. 26. 8:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (suedduetsche.de)

A baloldali német napilapban Cerstin Gammelin Brüsszel adócsökkentésre kívánja késztetni Merkelt című cikkében ismerteti a brüsszeli bizottság gazdaságélénkítési ellenkezéseit. Hogy megmentsék a vállalkozásokat és a munkahelyeket, a brüsszeli bizottság masszív adócsökkentést ajánl a tagállamoknak és az állami kiadások jelentős emelését. Ezzel a javaslattal élesen szembemegy Angela Merkel kancellárral. Merkel ellenzi az adócsökkentéseket éppen úgy, mint a tervezett uniós konjunktúraprogram támogatását. José Manuel Barroso bizottsági elnök, szerdán egy „európai növekedési és munkahely teremtési tervet” kíván bemutatni. E terv annak kereteit kívánja megteremteni, hogy a tagállamok nemzeti konjunktúra elképzeléseit képesek legyenek összehangolni.

A tervezet szerint Brüsszel azt ajánlja a tagállamoknak, hogy „átfogó adóintézkedésekkel”, fékezzék meg a recessziót. „Ideiglenes áfa-csökkentéssel, melyek gyorsan bevezethetőek, erős pénzügyi jelzéseket lehet teremteni, ami támogatja a fogyasztás élénkülését” – áll a tervezetben. Az uniós tagállamoknak 2009 elején kell meghoznia azokat a döntéseket, mely a „munka intenzív szolgáltatásokra” csökkentett áfa kulcsokat alkalmaznának és „az alacsony keresetűek számára a jövedelemadó-kulcsokat csökkentenék, hogy biztosítsák a foglalkoztatásukat”. Ezzel a javaslattal Barroso szembeszállt Merkellel. A kancellár elutasítja az alacsony adókat a szolgáltatási szektorban. A jövedelemadót sem kívánja most csökkenteni, a 2009. őszi Bundestag választásokon óhajt adókoncepciójával kampányolni. Berlin szintén elutasítja az áfa ideiglenes csökkentését, ahogyan Nagy-Britannia tervezi. Merkel ezzel kapcsolatos álláspontját az elmúlt napokban többször is világossá tette, legutóbb hétfői Nicolas Sarkozyvel tartott tárgyalásain. Elutasította azt is, hogy a viszonylag teli német kasszából még több pénzt utaljon Brüsszelbe. Mint mondta, Németország „nem fog többet költeni, mint a már elhatározott 32 milliárd eurós csomag.”

Mint egy magas rangú brüsszeli hivatalnok elismerte, az európai tervet „több tagállam is vitatja.” A vita tárgya, hogy miként osszák el a terv pénzügyi terheit. Még kedd este is bizonytalan volt a bizottsági tervben az a szám, mely az európai segélycsomag összegét tartalmazta. Michael Glos (CSU) szövetségi gazdasági miniszter 130 milliárd euróról beszélt. Ez az európai uniós GDP-nek egy százaléka lenne. A kelet-európai tagállamok kisseb csomagot kívánnak. Franciaország több pénzt szeretne. A csomag „oroszlánrészéből” nemzeti konjunktúracsomagokat támogatnának – nyilatkozta egy brüsszeli hivatalnok. Németország, Nagy-Britannia és Spanyolország már döntött ilyen csomagokról. Az uniós bizottság azt ajánlja, hogy egyes vállalkozásokat és ágazatokat két évig közpénzből támogassák. A stabilitási és növekedési paktumot – maastrichti feltételek – azonban be kell tartani. Az állami támogatásoknak „gyorsnak, célratörőnek, időben korlátozottnak és összehangoltnak” kell lennie. Legkésőbb 2010-től azonban a tagállamoknak továbbra is az adósságcsökkentésen és a kiegyenlített költségvetésen kell munkálkodnia.

A konjunktúracsomaghoz történő hozzájárulásként Brüsszel az európai alapokból származó támogatási pénzeket a tervezett határidő előtt kívánja felhasználhatóvá tenni, s az Európai Befektetési Bank által kedvező kamatozású hitelekkel óhajtja támogatni. Az uniós bizottság óv a semmittevéstől: „korrekciós lépések” nélkül az EU „mély válságba és hosszú recesszióba csúszhat”. A legújabb előrejelzések „sötét jövőképet” rajzolnak, az EU-ban 2,7 millió munkahely van veszélyben.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív svájci napilap A svájciak bizakodóbbak, mint a szomszédaik című cikkében ismertet egy tanulságos közvélemény-kutatási eredményt, miszerint a helvétek többsége elégedett a jelenlegi helyzetével. A pénzügyi válság és recessziós félelmek ellenére a svájci polgárok nemzetközi összehasonlításban jelenleg a legbizakodóbbak. Tekintettel a válságra a pénzügyi kérdésekben még inkább a biztonságra figyelnek. Az Allianz biztosítócég október végén és november elején megkérdezett több mint tízezer személyt a 15 évnél idősebb korosztályból; svájciakat, németeket, franciákat, magyarokat, görögöket, olaszokat, osztrákokat, oroszokat és amerikaiakat. A svájciak több mint fele, 54 százaléka jónak vagy elég jónak ítéli Svájc helyzetét. Ezzel Svájc messze a legjobb eredményt érte el, Ausztria csak 29 százalékos, Németország már csak 21 százalékos elégedettséget volt képes felmutatni, így ott már a szkepszis jellemezte a többséget.

A közvélemény-kutatásban messze a legrosszabb eredményt a pénzügyi válság által kíméletlenül megtépázott Magyarország nyújtotta. Itt alig 4 százalék bízott a jobb jövőben. Pesszimizmus jellemezte a 10 százalékot felmutató olaszokat, a 15 százalékos oroszokat és a 17 százalékon álló amerikaiakat. Némileg pesszimistábbak a következő egy évre vonatkozó válaszok. Itt a svájci válaszadók 47 százaléka bízik az alpesi állam kedvező fejlődésében. A szomszédos országok, Ausztria 30 és Németország 24 százalékkal jelentősen lemaradt. A 30 év alatti fiatalok Svájcban 58 százalékkal lényegesen optimistábbak, mint az 50 év felettiek 39 százalékkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.