Civilek tiltakoznak a tömegközlekedés „sorvasztása” ellen

A kormány ismét a tömegközlekedéstől kíván forrásokat elvonni a pénzügyi válságra hivatkozva – olvasható a civil szervezetek közleményében. Közös állásfoglalással fordult hat civil szervezet a Parlamenthez, kérve a tömegközlekedési támogatások és az üzemanyagok adójának emelését.

MNO
2008. 11. 17. 16:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat civil szervezet közös állásfoglalással fordult az Országgyűléshez hétfőn, amelyben a tömegközlekedési támogatások növelését, az üzemanyagok jövedéki adójának emelését és a közúti teherfuvarozóknak nyújtott kedvezmények visszavonását kérik. A szervezetek közleményükben kifejtik: a kormány a pénzügyi válságra hivatkozva ismét a tömegközlekedéstől kíván forrásokat elvonni, ami további súlyos zavarokat okoz az ország gazdaságában, és tovább csökkenti a foglalkoztatottságot.

A jövő évi költségvetési törvényjavaslat harmadik változata szerint a tömegközlekedés fogyasztói árkiegészítése csak 100,6 milliárd forint lesz, szemben az idei 117 milliárd forinttal, ami 17,7 százalékos csökkenés – olvasható a közleményben.

A szervezetek megjegyzik: mindezzel tovább folytatódik a tömegközlekedés leépítése, amelynek során 2002. és 2009. között összesen 165,6 milliárd forintot vontak el a fogyasztói árkiegészítéstől. A helyzetet szerintük tovább súlyosbította a tömegközlekedés áfájának növelése és a viteldíjak drasztikus emelése is. Hozzáteszik: az alulfinanszírozottság következtében elöregedtek és balesetveszélyessé váltak a járművek és a pályák.

A közlemény szerint ugyanakkor folyamatosan növekszik az autózás és a közúti áruszállítás támogatása. Az állásfoglalás aláírói kifogásolják, hogy az üzemanyagok jövedéki adóját 2002. óta nem emelték, sőt a benzin és a gázolaj áfáját 2005-ben még csökkentették is. Véleményük szerint mindez azt jelenti, hogy 2002. és 2008. között a közúti gépjármű-közlekedés összesen 785 milliárd forint kedvezményben részesült.

Az állásfoglalást aláíró hat civil szervezet a Környezeti Tanácsadó Irodák Hálózata, a Közlekedési Dolgozók Országos Egyesülete, a Magyar Kerékpáros Klub, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Levegő Munkacsoport, valamint a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.