A szakértők azt mondták, hogy a részvények gyengülését a legújabb kedvezőtlen amerikai makrogazdasági adatok okozták, továbbá a befektetőknek az a félelme, hogy az amerikai kormány nem segíti ki a bajból az amerikai járműgyártókat. Csütörtökön a vezető amerikai gazdaságkutató konjunktúraindexében jelzett számottevő romlást, a kormányzat a foglalkoztatottságban.
A Conference Board amerikai gazdaságkutató csoport közzétette októberi vezető konjunktúramutatóját, a leading indicators-t, amely elsősorban az elkövetkezendő fél év kilátásaira vonatkozó jelzőszám. A mutató 0,8 százalékponttal 99,6 pontra süllyedt. Szeptemberben még 0,1 százalékpontos növekedést jelzett az index. A vártnál valamivel nagyobb októberi gyengülést elsősorban a részvényárak, az építési engedélyek és a fogyasztói várakozások negatív irányzatával indokolták, illetve a gazdaság zsugorodásának a gyorsulásával.
A nap során az amerikai munkaügyi minisztérium is egy igen kedvezőtlen adatot hozott nyilvánosságra: az elsőként munkanélküli segélyért jelentkezők száma a múlt héten 542 ezerre nőtt a megelőző hét 515 ezer fős adata után. Az elemzők már némi javulást, azaz a kérelmezők számának a csökkenését várták 505 ezerre. A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta decemberi jegyzése 2,81 dollár csökkenéssel 50,81 dolláron volt a tőzsdezárás előtt négy órával.
Közép-európai idő szerint röviddel 18 óra előtt New Yorkban az euró 1,2511 dollárra erősödött a szerda késő esti 1,2500 dollárról. A dollár 95,01 jenre gyengült az előző napi 95,86 jenről. Az euró 270,22 forintot ért az egy nappal korábbi 271,60 forint után (-0,51 százalék). A dollár 215,88 forinton volt a szerdai 216,89 forintot követően (-0,47 százalék).
(MTI)