Huszonegy hónapja tartó elnökválasztási versengés zárul le november 4-én. Eldől, hogy az Egyesült Államok – a választásra jogosult 18 éven felüli népesség – megválasztja-e első fekete elnökét a demokrata párti Barack Obama illinois-i szenátor személyében, vagy minden idők legidősebb elsőmandátumos elnökeként a republikánus John McCain arizonai szenátor költözik a Fehér Házba. Az elnököt nem közvetlenül a szavazók választják meg, nem az országosan leadott szavazatok száma számít; a győzelemhez az elektori kollégium többségének, 270 tagjának voksára van szükség (minden államnak kongresszusi képviselete alapján eltérő számú elektori voksa van).
Az amerikaiak kedden választják meg a washingtoni kongresszus alsóházának, a képviselőháznak mind a 435 tagját két évre, valamint a felsőház, a 100 fős szenátus 35 tagját, akiknek a mandátuma hat évre szól. A képviselőházban a Demokrata Pártnak jelenleg 235 fős többsége van, a republikánusok 199 helyet birtokolnak, 1 mandátum betöltetlen. A szenátusban, ahol idén 23 republikánus és 12 demokrata hely szabadul fel, a demokraták jelenleg két független szenátor támogatásával 51:49 arányú szavazati többséget élveznek.
Ugyancsak kedden választanak kormányzót 11 államban, országos szinten jelenleg a demokrata kormányzók vannak többségben, 28:22 arányban. A választások napján több szövetségi államban népszavazásokat is tartanak fontos kérdésekben, összesen 153 ügyben kérik ki a választók véleményét. Dél-Dakotában például az abortusz tilalmáról, Kaliforniában az azonos neműek házasságának törvényességéről tartanak referendumot. Több fontos, úgynevezett ingadozó szövetségi államban, például Pennsylvaniában, Nevadában és New Yorkban egy párt irányítása alá kerülhet a törvényhozás az állami választásokon. A keddi elnökválasztás előtt minden országos felmérés Obama előnyéről tanúskodott.
A két jelölt az utolsó hetekben szinte kizárólag hagyományosan republikánus, illetve kétesélyes államokban kampányolt Floridától Missourin át Nevadáig; McCainnek védekeznie kellett. Obama és McCain még hétfőn is sorra látogatta az úgynevezett harctéri államokat mind a négy időzónában; a republikánus szenátor hét államban tartott kampánygyűlést. Az idei választás azért is különleges, mert a választók többsége papír szavazólapokon fog voksolni, amelyeket aztán elektronikus úton számlálnak össze. A választók kevesebb mint egyharmada használ majd érintőképernyős készüléket. Korábban ezek a korszerűbbnek tekintett berendezések terjedtek el, de az utóbbi néhány választáson kiderült, hogy nem teljesen megbízhatóak, a programok feltörhetők.
Az ellenőrizhetőség érdekében ezért egyre több államban térnek vissza a papíralapú szavazási rendszerre. Ezzel viszont visszatérnek a régi gondok; például sokan nem töltik ki helyesen az íveket, így azokat a gépek nem tudják felismerni. Hétfői adatok szerint abban a 30 szövetségi államban, ahol a választók előzetesen is leadhatták szavazataikat, minden korábbinál több, nagyjából 27 millió voks érkezett be a választási központokba; a felmérések szerint a korai szavazók többsége Obama-párti. Az Intrade választási tőzsdén hétfőn este Obama választási győzelmének esélye 90, McCainé 10 százalékon állt; az elektori voksok megoszlása várhatóan 364:174 lesz a demokrata jelölt javára.
(MTI)