Európai rakétatelepítés: Medvegyev alkut ajánl Obamának

Történelmi jelentőségű alkut ajánl Dmitrij Medvegyev orosz elnök frissen megválasztott kollégájának: ha Amerika visszavonja rakétatelepítési tervét, Moszkva sem helyez el rakétákat Kalinyingrádban. A Kreml első embere szerint a pénzügyi válságra adott válasz egy új Bretton Woods alapjainak lerakása lehet. • Provokatívnak tartja Amerika az orosz rakétatelepítéseket

MNO
2008. 11. 13. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Készek vagyunk lemondani a kalinyingrádi rakétatelepítésekről, ha az új amerikai adminisztráció – miután elemezte a „latorállamoknak” szánt válaszlépés valós hasznát – úgy dönt, hogy lemond rakétavédelmi rendszeréről – jelentette ki Dmitrij Medvegyev a Le Figarónak adott interjúban. Mint az a francia konzervatív lap által készített beszélgetés során is elhangzik, Medvegyev kész tényként jelentette be az amerikai elnökválasztás másnapján, november 5-én, hogy Moszkva rakétákat telepít a Lengyelországgal határos kalinyingrádi (egykor: Königsberg – a szerk.) területre.

Valós probléma Amerika jelenleg érvényes döntése, amelyet Európa és NATO-partnereik hozzájárulása nélkül hoztak – húzta alá. Többször is föltettük világos kérdéseinket amerikai partnereinknek: mire szolgál ez a rendszer? Ki ellen irányul? Valóban hatásos lesz? Nem kaptunk alkalmas választ – fejtette ki Medvegyev, aláhúzva: nem lehet nem reagálni az egyoldalú rakéta- és radartelepítésre.

Vissza akár a kezdőponthoz

Az orosz elnök most úgy fogalmazott: készek a „nullpontról” kezdve tárgyalni és újragondolni az Egyesült Államokat, az Európai Unió államait és az Orosz Föderációt felölelő globális biztonsági rendszer tervét. Hozzátette: ami Barack Obama megválasztott elnökkel kialakított személyes kapcsolatát illeti, „elmondhatom, már folytattunk egy hasznos telefonbeszélgetést. Reméljük, őszinte és baráti kapcsolatokat tudunk kialakítani az új adminisztrációval, s rendezhetünk olyan problémákat, melyeket annak hivatali elődjével nem tudtunk megoldani”. Úgy vélte: az új elnök igen nagy bizalmi tőkével indul egy igen bonyolult periódusban. „Sok szerencsét kívánok neki hivatala betöltéséhez” – fűzte hozzá.

Az amerikai belpolitika boszorkánykonyhájának kérdése az, hogy lesz-e Obamával személyes találkozója Washingtonban, a G20-ak e hétvégi konferenciáján – válaszolt Medvegyev a lap érdeklődésére, kifejtve: az amerikaiak döntik el, részt vesz-e Obama a tanácskozáson. Jelezte: orosz részről késlekedés nélkül eleget tennének egy ilyen felkérésnek.

„... egy új Bretton Woods”

Hogyan lehet a jelenlegi krízis által okozott pusztítást minimalizálni? Miképpen lehet elkerülni egy ilyen válság megismétlődését? – az orosz elnök szerint ezek a kulcskérdések, melyeket a hétvégi washingtoni csúcson vizsgálni kell.

Meg kell teremteni egy új pénzügyi rendszer alapjait, melynek a jobb átláthatóság és a folyamatok jobb előreláthatósága képezheti az alapját. Meg kell teremteni egy új Bretton Woods alapjait, amely új nemzetközi hitelintézményeket és új biztonsági rendszert is jelent. Nem rejtette véka alá: Oroszország számára is komoly kihívást jelent ez a krízis, ezért egy egész sor intézkedést hoztak. Egyebek között megemelték a bankszektorban és a termelői szektorban a likviditást. Nem tartotta kizártnak szükség esetén az állami szerepvállalást sem, „amely már eredményekkel járt Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban”.

Kérdésre válaszolva az orosz elnök közölte: az olajárak jelentős zuhanása sem rázza meg a költségvetést; tartalékaik lehetővé teszik, hogy ne kelljen felülvizsgálni a szociális és gazdasági kiadásokat. Hozzátette: szerinte az olajárak hosszú távon ismét emelkedni fognak.

Helyben maradnak

Az orosz csapatok dél-oszétiai jelenlétével kapcsolatban egy nappal a részvételével sorra kerülő nizzai orosz–EU csúcs előtt az elnök rámutatott: az ott élők életének védelme és a humanitárius katasztrófa megelőzése a célja az orosz hadiállomány térségben való állomásoztatásának, melyet Oroszországnak a két országgal, Abháziával és Dél-Oszétiával kötött kétoldalú megállapodásai szabályoznak. Kijelentette: „Abházia és Dél-Oszétia függetlenségére vonatkozó döntésünk visszavonhatatlan”, s a nemzetközi jog szerint két létező entitásról beszélhetünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.