Gödörbe lépett Gyurcsány a gazdasági csúccsal

Gyurcsány elszámította magát a gazdasági csúcs erőltetett ötletével, szinte mindenki felismerte: PR-fogásról van szó. E csúcsoknak nincsen tartalmi mondanivalójuk, ám az IMF-hitellel kirobbant csörtéről elterelheti a figyelmet. Az MDF–SZDSZ „ellenzéki” tandemmel akár még a jövő évi költségvetést is megszavazhatja az Országgyűlés. A politikusoknak most kiemelt célja az is, hogy egymástól jól megkülönböztethető karakterekként álljanak a választók elé. Az MNO politológusokat kérdezett. • Bajnai: Ha nincs pénz, besül a gazdaság motorja

MNO
2008. 11. 13. 14:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amilyen jól taktikázott Gyurcsány Ferenc a nemzeti csúcs kapcsán, olyannyira elszámította magát a gazdasági csúcs erőltetett ötletével – fogalmazott lapunknak Zárug Péter Farkas. Míg az Akadémián tartott tanácskozás a miniszterelnök számára egyszerre hozott szimbolikus és tényleges politikai tőkét – folytatta a politológus –, addig a gazdasági csúccsal sikerült ezt lerombolnia. Ez abszolút jellemző Gyurcsány munkásságára Zárug szerint, hiszen a legnagyobb gond mindig is az arányérzék volt. Úgy látja, hogy a pártok vezetői szakpolitikai mederben kívánják tartani a gazdasági folyamatokról való tárgyalást Magyarországon, s nem kívántak asszisztálni egy korábbi ötlet kapcsán ahhoz, hogy a gazdasági csúcson jelenlétükkel újra szimbolikusan megerősítsék Gyurcsányt. A miniszterelnök politikai PR-fogása leginkább az Orbán Viktornak írt levélből látszott, ám a többi ellenzéki pártelnök is elismerte az egyszerű PR-fogást a csütörtöki csúcs mögött.

Nézőpont: nincsen tartalmi mondanivaló

A gazdasági csúcs, bár a nemzetihez képest „közelebb vitte” a tanácskozást a parlamentarizmushoz, továbbra is nehezen összeegyeztethető a parlamentnek felelős kormányzás elvárásával – állítja az MNO-nak Szabó Márk, a Nézőpont Intézet vezető elemzője. Mint fogalmazott: „bár a kormány ismét előállt bizonyos javaslatokkal, melyek körül olykor egyetértés is kibontakozott, ez a fórum önmagában alkalmatlan a döntéshozatalra”. Az újabb és újabb csúcstalálkozók összehívása nem bír tartalmi mondanivalóval, legfeljebb jó alapul szolgálhat ahhoz, hogy ne csak és kizárólag az IMF-hitel és a költségvetés immáron harmadik változata szerepeljen a napirenden – teszi hozzá Szabó, aki szerint ezenfelül a választók is általában pozitívan értékelik az „együttműködésre kész” politikusi szerepfelfogást, még abban az esetben is, ha semmilyen kézzelfogható eredmény nem születik.

Az a tény, hogy pártelnökként egyedül Gyurcsány Ferenc vett részt a gazdasági csúcson, jól mutatja, hogy többi kollégája mennyire tekinti adekvát válságkezelési megoldásnak az ilyen jellegű fórumok és konzultációk összehívását – állapítja meg az elemző. Ennek ellenére Gyurcsány valószínűleg nem szenved presztízsveszteséget, ugyanis amíg hihető lesz a „nemzetért és a gazdaságért kooperálni kész és nyitott kormányfő” narratívája, a kormányzati kommunikáció mindent meg fog tenni ennek az üzenetnek az erősítése érdekében. Sajátos módon egy ilyen kommunikációs hátszél segíthet Gyurcsány pozíciójának erősítésében is – folytatja a Nézőpont elemzője, hiszen válságkezelés közepette nehéz volna – akár párton belül – vele szembemenni.

Az MDF–SZDSZ-es csapaterősítés segíthet a költségvetés szavazásakor

Az már a nemzeti csúcson és azt követően is érezhető volt, hogy egyáltalán nem kizárt egy költségvetési vagy válságkoalíció, hiszen az SZDSZ és az MDF egymára licitálva próbáltak minél drasztikusabb kiadáscsökkentést elérni a miniszterelnöknél – teszi hozzá az MNO kérdésére Szabó Márk. „A kis pártoknak válság idején nehéz a helyzetük, kevés olyan mondandóval tudnak előállni, ami átlépi a politikai közélet és -beszéd ingerküszöbét, ezért részükről akár logikus is lehet egy olyan stratégia elfogadása, hogy az ország érdekére való hivatkozással valamilyen formában Gyurcsány mellé állnak a költségvetési szavazás napján” – fogalmazott az elemző.

Kiszelly: Gyurcsánynak jól jött a válság

Kommunikációs célja volt a gazdasági csúcsnak – állítja az MNO-nak Kiszelly Zoltán. A politológus emlékeztetett: a nemzeti csúcsnak még volt annyi értelme, hogy demonstrálja az ország számára, hogy a válság nagyságának felmérésében, kezelésében egység van a politikai elit szintjén. Mivel e fórumoknak nincsen döntési kompetenciája – folytatja Kiszelly –, a pártok már húzódoznak a részvételtől. Köztudott: pártelnökminőségben csak Gyurcsány volt jelen. Kiszelly úgy látja: a parlamenti pártok nem akarnak „leértékelődni” az érdek-képviseleti szervezetek szintjére. Gyurcsány csapdát állított, az a célja e „csúcsokkal” – állítja Kiszelly Zoltán –, hogy a „megszorító intézkedések ódiumát” elhintse a politikai szereplők között. A baloldal vezérének szinte jól jött a válság, mert így Gyurcsány átkerült a „kezdeményező oldalra”, azt akarja megmutatni, hogy ő tárgyal mindenkivel, ugyanakkor mindent megtesz annak érdekében, hogy az emberek ne érezzék a válság hatásait. Az is egyértelmű, hogy a megszorító intézkedéseket a kormány találta ki – teszi hozzá Kiszelly Zoltán.

Mint mondja: a Fidesz azt próbálja az ország számára megmutatni, hogy míg Gyurcsány és kormánya megszorításokkal próbálkoznak, ők egy „másik utat – ilyen az adócsökkentés is – javasolnak”. Markáns alternatívát kell mutatnia a pártnak – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.