Goldman Sachs: Magyarország 2013-ban bevezetheti az eurót

A Goldman Sachs elemzői azt jósolják, hogy a közép-európai valuták, így a forint is, rövid távon ugyan visszaesnek, ám az ERM–II-beli tagság hatására visszaerősödnek. Elemzők szerint Magyarország 2013-ban bevezethetné a közös európai pénzt.

MNO
2008. 11. 13. 11:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rontotta a jelentősebb feltörekvő piaci valutákra – leginkább a rubelre – adott távlati árfolyam-előrejelzését csütörtökön az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport, azt jósolva ugyanakkor, hogy a közép-európai valuták, köztük a forint, a rövid távú gyengülés után később visszaerősödnek az ERM–II-beli tagság kilátására.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének csütörtökön közzétett új előrejelzési táblázata szerint a ház a legnagyobb – a jelenlegi szinthez mérve összesen 18 százalékos – gyengülést az orosz rubel esetében várja.

A GS három-, hat- és tizenkét havi távlatban azt jósolja, hogy a rubel átlagos árfolyama az orosz jegybank által használt devizakosárhoz számítva 29,00, 31,00, illetve 32,60 lesz az eddig jósolt 25,30, 24,80, illetve 27,10 helyett.

A cég a következő három hónapban 3 százalékos, a mostantól számított harmadik és hatodik hónap között 10 százalékos, az előrejelzési időszak hatodik és tizenkettedik hónapja között további 5 százalékos rubelgyengülést vár a jelenlegi árfolyamszinthez mérve.

A Goldman Sachs londoni elemzői a térség többi gazdaságára is rontották eddigi árfolyam-előrejelzéseiket, az adósságpiaci befektetések folytatódó globális leépítésére hivatkozva. Megjegyezték ugyanakkor, hogy Közép-Európa fizetőeszközei, rövid távú gyengülés után, 3-12 hónapos távlatban visszaerősödnek, tekintettel arra a kilátásra, hogy ezek az országok belátható időn belül az euróövezeti csatlakozás előtt kötelező ERM–II árfolyamrendszer tagjai lesznek.

A GS csütörtöki új prognózisa szerint három-, hat- és tizenkét havi távlatban a forint árfolyama az euróhoz számítva 285,00, 275,00, illetve 250,00 lesz az eddigi előrejelzésekben szereplő 255,00, 245,00, illetve 225,00 helyett.

Magyarország közeljövőbeli ERM–II-tagsága egyre inkább elfogadott konszenzus a City elemzői közösségében.

A Barclays Capital londoni befektetési csoport a Magyarországnak jóváhagyott, 25,1 milliárd dolláros pénzügyi védőcsomagról e hónap elején kiadott elemzésében úgy fogalmazott: a csomag részét képező „méretes” EU-hozzájárulás, valamint a fájdalmas költségvetési programra tett magyar kormányzati kötelezettségvállalás mögött valószínűleg olyan stratégia áll, amelynek célja a gyors magyar eurócsatlakozásról szóló konkrét tervek kidolgozásának lehetővé tétele.

A Barclays Capital londoni elemzői szerint Magyarország 2010 elejére, vagy akár még korábbra is kitűzheti belépését az ERM–II árfolyamrendszerbe, és ez az euró bevezetésének potenciális dátumát 2012 elejére is előre hozhatja. A BNP Paribas bankcsoport nemrégiben azt valószínűsítette, hogy Lengyelország 2009 elején belép az átváltási mechanizmusba, és a lengyel példa a magyarokat is arra sarkallhatja, hogy gyorsítsák az eurócsatlakozási folyamatot.

A BNP Paribas elemzői szerint a magyar hatóságok megvárják, amíg az árfolyam stabilizálódik. A ház ezt figyelembe véve azzal számol, hogy Magyarország 2009 második felében lép be az ERM–II rendszerbe.
A Goldman Sachs egy minapi londoni elemzésében maga is megerősítette: alapeseti forgatókönyve továbbra is az, hogy Lengyelország és „valószínűleg” Magyarország jövőre belép az ERM–II-be, és Lengyelország 2012-ben, Magyarország pedig 2013-ban bevezetheti az eurót. Citybeli elemzői körökben a korábbi konszenzus Magyarország 2014-es euróövezeti belépését valószínűsítette.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.