A magyar köztársasági elnök a legnagyobb lengyel nemzeti ünnepre, a függetlenség napjára érkezett Lengyelországba egynapos látogatásra, költségtakarékossági okokból a Magyar Honvédség AN–26-os különgépén. A függetlenség napját idén Lengyelországban különösen ünnepélyes körülmények között ülik meg, mert 90 éve annak, hogy az ország az I. világháború végeztével, 123 évi felosztottság után visszaszerezte függetlenségét.
A Jaroslaw városa által finanszírozott barátsági emlékművet a Győrben 2006. március 23-án felállított hasonló emlékmű mintájára Daniel Bajdak lengyel szobrász spanyol gránitból faragta ki. A két gyökerével és lombjával egymásba fonódó tölgyfa a két nép évezredes barátságának és sorsközösségének szimbóluma.
Sólyom László beszédében emlékeztetett a közös múlt fontos eseményeire, ezen belül arra, hogy Jaroslaw adott otthont 1711-ben a háromezer fős Rákóczi-emigrációnak, és ebben a városban nyugszik Leon Czechowski honvéd őrnagy, az 1848–49-es magyar szabadságharc hőse. Chechowski tiszteletére a krakkói magyar főkonzulátus 2001-ben kopjafát állíttatott, ezt most az új emlékmű mellé helyezték át. Az emlékművet Sólyom László és Andrzej Wytzawski jaroslawi polgármester közösen avatta fel a vajdaság és a város vezetőinek jelenlétében.
Sólyom László beszédében arra helyezte a hangsúlyt, hogy a közös EU- és NATO-tagság, a stratégiai partnerség a két ország számára csak lehetőség. Hogy ez kihasználható legyen, szükség lenne az észak-déli infrastruktúra – utak, vasutak, vezetékek – fejlesztésére, amit – mint mondta – elnöksége kezdete óta sürget, szorgalmaz és támogat. „De ugyanúgy szorgalmazom” – folytatta – „a stratégiai együttgondolkodást, tervezést és fellépést is. Hiszen együttműködve a balti államokkal, Csehországgal, a magyar nemzettel megbékült Szlovákiával, továbbá Szlovéniával és a hamarosan szintén EU-tag Horvátországgal, Lengyelország és Magyarország egy olyan térség része lehetne, amely geostratégiai helyzete, együttes termelése és piaca, hatalmas ökológiai potenciálja révén minden tekintetben számításba veendő erőt képviselne az európai politikában és gazdaságban, s együttes fellépése mindegyik országnak hasznára válna.”
A magyar köztársasági elnök avatóbeszédét a lengyel és a magyar himnusz első sorának összefűzésével fejezte be: Isten, áldd meg a lengyelt, nincs még veszve Magyarország. Az emlékmű felavatása után Sólyom László továbbindult Varsóba a függetlenség napi központi ünnepségekre.
(MTI)
Szalai Piroska: Többen jönnek haza, mint ahányan elvándorolnak
