Kárpátaljai magyar nyelvű oktatás: így nem fogadható el

Az ukrajnai magyar nyelvű oktatás megmaradásáért stratégiát dolgoz ki egy kárpátaljai szakemberekből álló munkacsoport; erről azon az oktatási tanácskozáson állapodtak meg, amelyet a Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikai szakállamtitkársága szervezésében és kezdeményezésére tartottak Budapesten – közölte a Kormányszóvivői Iroda pénteken.

MNO
2008. 11. 07. 10:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanácskozáson, amelyen kárpátaljai magyar oktatási szakemberek, pedagógusok, az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a Külügyminisztérium munkatársai vettek részt, az ukrajnai magyar kisebbség oktatási helyzetét értékelték, és megoldási javaslatokat terjesztettek elő – olvasható a távirati irodához eljuttatott közleményben. Mint írják, a fórum résztvevői áttekintették az aktuális oktatási, nyelvi helyzetet és az egyes iskolatípusok konkrét problémáit. A kárpátaljai magyar nyelvű oktatás problémái mélyebben gyökereznek a jelenlegi kedvezőtlen jogszabályi környezetnél – mutatnak rá. A kommüniké szerint „a résztvevők megállapodtak arról, hogy egy kárpátaljai szakemberekből álló munkacsoport megbízást kap a gyakorlati tapasztalatokon nyugvó közös stratégia kidolgozására, amely az ukrajnai magyar oktatás megmaradását szolgálja”.

Az ukrán nyelvhasználati törvényhez kapcsolódó oktatási miniszteri rendeletnek a kisebbségi anyanyelvi oktatást hátrányosan érintő hatására korábban már több magyar politikus is felhívta a figyelmet.
Göncz Kinga külügyminiszter néhány napja egy budapesti rendezvényen szólt arról, hogy a rendelet következtében Kárpátalján már most kimutathatóan kevesebben jelentkeztek magyar iskolákba, mivel szomszédunknál az emelt szintű érettségi és felvételi vizsgát néhány év múlva már csak ukránul lehetne letenni. Hozzátette: magyar részről minden szinten folyamatosan felvetik, hogy ez így nem fogadható el, komolyan veszélyezteti a nyelv megőrzése és a szabad nyelvhasználat lehetőségét, amelyet Ukrajna is vállalt több nemzetközi kötelezettség formájában.

Ugyancsak kifogásolta a rendelkezéseket Szent-Iványi István, az SZDSZ külügyi kabinetjének elnöke, európai parlamenti képviselő. Ukrajna EU-nagykövetéhez szeptember elején írt levelében nehezményezte, hogy a jövőben többek között a földrajzot és a történelmet csak ukrán nyelven oktatják az országban, két tannyelvű intézménnyé alakítva a kisebbségi nyelvű oktatási létesítményeket.

Ukrajna oktatási minisztériuma júliusban jelentette be, hogy nem hatálytalanítja a nemzetiségek iskolai oktatásának államnyelvre történő átállítását előirányzó rendeletét, mindössze a végrehajtás módjáról és határidejéről hajlandó tárgyalni a kisebbségekkel. A 461. számú rendelet ellen a kárpátaljai magyar pedagógusok felemelték szavukat, mert azt alkotmány- és törvényellenesnek tartják. Ezt az ukrajnai oktatási minisztérium visszautasította. A Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikai szakállamtitkársága szervezésében tartott fórum egyben előkészítette azt a szakmai rendezvényt is, amelyet a magyar–ukrán kisebbségi vegyes bizottság döntése szerint 2008 végéig hívnának össze ugyanebben a témában.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.