Az IMF igazgatótanácsa aznap döntött az Ukrajnának összeállított, két évre szóló csomag jóváhagyásáról. A legnagyobb európai hitelminősítő ehhez fűzött londoni elemzése szerint a jelentős mértékű devizafinanszírozás és a hozzákapcsolt gazdaságpolitikai feltételrendszer erősíti Ukrajna pénzügyi helyzetét, és annak kilátását, hogy sikerül fenntartható alapokra helyezni a gazdaságot és a pénzügyi rendszert.
A Fitch szerint azonban még az IMF készenléti hitelcsomagjával együtt is magasak az ukrán makrogazdasági és pénzügyi stabilitást fenyegető kockázatok, mivel a gazdaság fájdalmas kiigazítás előtt áll, és ez próbára teszi az IMF-program megvalósítása melletti kormányzati elkötelezettséget. A hosszú ideje ingatag politikai helyzet kételyeket ébreszt aziránt, hogy a kisebbségi ügyvezető kormány képes lesz-e „tartani az irányt”. Késleltette az IMF-támogatáshoz szükséges, kulcsfontosságú reformokról szóló döntést az új parlamenti választások időzítése feletti, máig rendezetlen vita, ráadásul a 2009 végén esedékes elnökválasztás is arra késztetheti a politikusokat, hogy visszalépjenek gazdaságpolitikai kötelezettségvállalásaiktól, áll a Fitch Ratings csütörtöki londoni elemzésében.
A hitelminősítő kiemeli, hogy az ukrán jegybank devizatartalékait a szeptember végi 38 milliárd dollárról 32 milliárd dollárra apasztották a meredeken zuhanó hrivnya védelmében végrehajtott jelentős intervenciók, és az IMF-keretből azonnal lehívható 4,5 milliárd dollár nem pótolja vissza teljesen az októberi devizapiaci felfordulás során elvesztett tartalékhányadot. A Fitch becslése szerint 19 milliárd dollárt tehet ki az a 2009-ben lejáró hosszú futamú adósságrész, amelynek refinanszírozásáról az ukrán adósoknak gondoskodniuk kell, ugyanakkor a szuverén devizaadósság-refinanszírozási igény jövőre mindössze 1,6 milliárd dollár lesz.
A hitelminősítő október közepén az addigi „BB mínusz”-ról egy fokozattal a már mélyen spekulatív „B plusz”-ra rontotta Ukrajna hosszú futamú deviza- és beladósság-osztályzatát, és az új besoroláson is fennhagyta a negatív kilátást. A lépéshez fűzött akkori indoklás szerint „jelentős és erősödő” egy olyan ukrajnai pénzügyi válság kockázata, amely a valuta nagy leértékelődéséhez, további bankrendszerbeli stresszhez és komoly reálgazdasági károkhoz vezet.
(MTI)