Mihály Mária, a Szépművészeti Múzeum főigazgató-helyettese a kiállítás megnyitóján elmondta, száz évvel ezelőtt, 1908. november 26-án került a múzeumba egy 135 darabból álló antik szobrászati együttes, amely megalapozta a ma már több mint 5 és félezer műtárgyat őrző Antik Gyűjtemény anyagát. Ez a gyűjtemény lett Magyarországon az antik művészeti hagyomány megismerésének és kutatásának egyik fő színtere.
Hozzátette: 2003 óta rendezik meg az évszak műtárgya tárlatot, de ez az első alkalom, hogy külföldi múzeumtól kölcsönzött anyagot láthat a közönség. Az évforduló jegyében megrendezett kamarakiállítás a Thesszaloniki Régészeti Múzeum és a budapesti Szépművészeti Múzeum közötti együttműködés első lépése – hangsúlyozta Mihály Mária.
Az ünnepélyes megnyitón Spyridon N. Georgiles, a Görög Köztársaság magyarországi nagykövete Görögország és Magyarország együttműködését emelte ki mind a kultúra, mind a turizmus, a külpolitika és a gazdaság tekintetében. A görög múzeum által kölcsönadott tárgyakról szólva elmondta: a Symposion az ókori Görögországban az étkezések utáni „együttivást” jelentette, amikor a férfiak beszélgettek, ittak, énekeltek, táncoltak.
A tárlaton látható ezüst és bronz edényekről Polyxeni Adam-Veleni, a Thesszaloniki Régészeti Múzeum igazgatója elmondta: igen díszes sírokból származnak, s az előkerült számos ivóedény azt jelzi, hogy az elhunytaknak a túlvilágon sem kell lemondaniuk a borról.
A kiállításon az érdeklődők olyan bronz amforát, vödröt, boroskancsót, ezüst ivócsészéket, szűrőt és mérőkanalat tekinthetnek meg, amelyek II. Philippos és Nagy Sándor korának egyik leghíresebb és leggazdagabb leletegyütteséből származnak – tette hozzá.
(MTI)
Putyin láthatatlan serege támadásba lendült
