E félelmeket igazolta, hogy a csütörtökön megjelent adatsor szerint októberben a japán export 7,7 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál, ez a legnagyobb visszaesés 2001. december óta, és 2002 óta első ízben az ázsiai országokba irányuló japán kivitel is csökkent.
Mindez, együtt a továbbra is erős jen hatásával, újabb menekülést ösztönzött a nagy exportőrök részvényeitől. A bankrészvényeket is nyomták az Egyesült Államokból érkező hírek a Citigroup gondjairól: a Citigroup részvénye előző nap, 23 százalékos veszteséggel, 13 évi mélypontra esett New Yorkban. A japán gazdaság hivatalosan recesszióban van, miután a harmadik negyedévben már másodszor csökkent a teljesítménye az előző negyedhez viszonyítva.
A nagy japán exportőrök 4-5 százalék között, a fejlett technológiai cégek 5-9 százalék között, a bankok 6-7 százalék között olcsóbbodtak csütörtökön. A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 570,18 pontos, azaz 6,89 százalékos veszteséggel 7703,04 ponton zárt, 49,68 százalékkal alacsonyabban az év véginél.
Szerdán 0,66 százalékot vesztett, kedden 2,28 százalékot vesztett, hétfőn 0,71 százalékot nyert. A múlt héten 1,41 százalékot vesztett, az előző héten 0,07 százalékot nyert. Októberben 23,83 százalékot vesztett. A harmadik negyedévben 16,48 százalékot vesztett, az első félévben 11,93 százalékot vesztett. Tavaly 11,13 százalékot vesztett, négyévi nyereségsorozat után először volt éves vesztesége, ezzel tavaly a tokiói részvénypiac volt a legrosszabb a világ nagy értéktőzsdéi közül.
A tokiói tőzsdezárás felé a hongkongi Hang Seng mutató 5,5 százalékos veszteségben, a szöuli Kospi több mint 6,5 százalékos veszteségben, a sanghaji összetett mutató 1,2 százalék körüli veszteségben volt a szerdai záróhoz képest.
A csütörtöki tőzsdezárás idején a dollár 95,05 jen volt Tokióban, 0,81 jennel olcsóbb a szerdai későinél. Az euró 118,82 jen, 1,06 jennel olcsóbb a szerdai későinél. Az euró 1,2497 dollár volt, 0,0003 dollárral olcsóbb, mint szerdán későn, és 0,0126 dollárral olcsóbb, mint szerda reggel.
Miután a General Motors, a Ford és a Chrysler vezetői figyelmeztették az amerikai kongresszust, hogy az autóipar katasztrófa szélére került, és 25 milliárd dollárnyi állami segélyt kértek, ám ennek esélye szerdán tűnt biztatónak az amerikai törvényhozásban, ismét csak erősödtek a piacon a világgazdaság jövőjét érő aggodalma – ez szokás szerint a kis hozamú, biztonságosnak vélt japán államadósságnak, következésképp a jennek kedvez a devizakereskedelemben. Az amerikai kincstárjegy is népszerű továbbra is, ez szerdán egyheti mélypontra nyomta le az eurót; csütörtökre megszilárdulni látszott a közös valuta.
(MTI)
Bóka János: az Európai Bizottság költségvetési javaslata nem mutat utat a versenyképesség helyreállításához
