A megállapodáshoz csatlakozott bankok az adós kérésére külön díj nélkül lehetőséget adnak a törlesztő részletek mérséklésére a törlesztési időszak meghosszabbításával; a devizaalapú kölcsön forinthitellé alakításakor nem számítják fel az átváltásnál felmerülő díjakat, ha erre december 31-ig sor kerül; az önhibáján kívül nehéz helyzetbe került adós kérésére, a hitelintézet egyedi döntése alapján, a törlesztés átmeneti könnyítésére kerülhet sor; a bankok rugalmasan kezelik a devizaalapú kölcsönök előtörlesztését, ha erre december 31-ig sor kerül (ez azonban nem lesz díjmentes). A megállapodást az OTP, az Erste, a CIB, a Raiffeisen, a UniCredit, a K and H Bank, az FHB, az MKB és a TakarékBank írta alá.
A kormány nyomására engedett a bankszektor?
Ha tapintatosan fogalmazok, a bankszektor nem kezdeményezte ennek a megállapodásnak a létrehozását; ha kevésbé tapintatosan fogalmazok, akkor azt mondanám, hogy a kormány erőteljes szorgalmazására, ráhatására egyeztünk bele abba, hogy egy ilyen formális megállapodást létrehozzunk – mondta Felcsuti Péter a devizahitelesek terheinek csökkentéséről szóló ma délelőtti megállapodásról.
A Magyar Bankszövetség elnöke a Pénzügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatón kijelentette: a devizahitelesek terheinek csökkentéséről szóló megállapodás létrehozásába a kormány erőteljes szorgalmazására egyeztek bele a hitelintézetek. Kifejtette: a banki hitelportfoliók már ma sem javulnak, az ügyfelek fizetőképessége és fizetési hajlandósága az elmúlt hónapokban a válság előrehaladtával romlott.
Ilyen körülmények között a bankoknak az a feladatuk, hogy betéteseik és tulajdonosaik védelmében mindent megtegyenek annak érdekében, hogy a kinnlevőségeiket képesek legyenek beszedni – jelentette ki Felcsuti Péter. A megállapodásba azért egyeztek bele, mert lojális partnerei akarnak lenni a magyar kormánynak – tette hozzá.
(MTI)