Bár a konferencia munkanyelve az angol volt, a kínaiak körében óriási sikert aratott, hogy egyedül Magyarország képviselői beszéltek kínaiul. A november 4-6. között zajló háromnapos fórumon Magyarországon kívül Bulgária, Csehország, Horvátország, Macedónia, Lengyelország, Románia és Szerbia vett rész.
A már harmadik éve megrendezésre kerülő találkozó célja a kölcsönös megismerés, a közép-kelet-európai termékek kínai promóciója, a befektetés-ösztönzés, és az együttműködés mechanizmusainak kialakítása. Kínai részről a mezőgazdasági minisztérium nemzetközi főosztályának helyettes vezetője, Jao Hsziang-csün (Yao Xiangjun) volt a legmagasabb rangú vendéglátó. A konferencián Mohr Richárd a magyar-kínai kapcsolatok jelenlegi helyzetéről és jövőbeni lehetőségeiről tartott előadást, amelyet a kínai vállalatok jelentős érdeklődéssel fogadtak.
A kínai-magyar agrárkapcsolatok a két ország együttműködésének egyik legígéretesebb területe. Az elmúlt években több sikeres magyar kezdeményezés valósult meg Kínában. A tejipari, szeszipari, baromfiipari ágazatokban elért sikerek mellett egyre több magyar élelmiszeripari termék találja meg a piacát Kínában – mondta el Bíró István agrárattasé. A közép-kelet-európai országok és Kína jobb együttműködése érdekében a kínai mezőgazdasági minisztérium külgazdasági együttműködési központja angol nyelvű weboldalt indít a releváns információk közzététele céljából.
Jövőre Magyarország, Csehország, Lengyelország és Macedónia ágazat specifikus agrárüzletember találkozókat szervez, amelyekre a kínai fél számos üzletembert fog elhozni. Az ezzel kapcsolatos információk pedig szintén megtalálhatók lesznek a hamarosan megnyíló oldalon, amelyet kifejezetten a közép-kelet-európai országokra specializálva hoznak létre. Az általános információkon túl hozzáférhetők lesznek a valós üzleti lehetőségek, a megvalósításhoz szükséges jogi háttér és az eddig megvalósult sikeres projektek leírása.
(MTI)