Veres János emlékeztetett arra, hogy – mint az a brüsszeli vitában is elhangzott – a pénzpiaci válság miatt nemcsak országok és pénzintézetek, hanem európai intézmények is nehezebben jutnak forrásokhoz, mint korábban. Az uniós középtávú pénzügyi támogatás a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank (IBRD) 12,5, illetve egymilliárd eurós készenléti hitelét egészíti ki összesen 20 milliárd euróra.
Veres János elmondta, az Európai Bizottság és a Pénzügyminisztérium munkatársai szerdától egyeztetik a megállapodás feltételeit, és a tárgyalások várhatóan két hét múlva fejeződnek be. Hangsúlyozta, hogy a részletekről a tárgyalások lezárásáig nem lehet biztosat mondani, de a megállapodás keretében létrehozandó egyetértési nyilatkozatban „nincs újdonság”. Szerepel benne a Magyarországon már ismertetett, új költségvetési konszolidációs program, a költségvetési szabályokkal kapcsolatos, az Országgyűlés előtt lévő törvényhozási folyamat, az intézkedések és kiadások ellenőrzésére vonatkozó javaslat, a pénzügyi szektor szabályozásának és felügyeletének reformjára vonatkozó magyar javaslatok, és a hatóságok válságkezeléssel kapcsolatos képességeinek megerősítése, valamint az uniós versenyképesség javítását célzó, úgynevezett lisszaboni célok teljesítésének keretében vállalt magyar erőfeszítések – sorolta.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy az uniós feltételek között maximum ötéves lejárat szerepel, és tudható az is, hogy a hitelkeret két éven keresztül áll rendelkezésre, ami szükség esetén még két évvel meghosszabbítható.
Veres János kérdések kapcsán kitért arra: nem ugyanazok az IMF– és az EU-hitel feltételei. Az IMF igazgatótanácsa várhatóan 24 órán belül meghozza döntését – vélte –, de az egy állandó feltételrendszer, amelytől eltérési lehetőség nem nagyon adódik. A három hitelező partner nem azonos célú hozzáférést biztosít – fejtette ki a miniszter –, a világbanki pénz például a másik kettőnél szűkebb körű felhasználásra ad majd lehetőséget.
A kamatokra vonatkozó kérdésre Veres János emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök korábbi bejelentése szerint a magyar várakozás az, hogy a kamat 4 és 7 százalék közé esik majd. A miniszter arról is beszámolt, hogy a keddi uniós ülésen rajta és Joaquín Almunia pénzügyi EU-biztoson kívül más nem tért ki Magyarország gazdasági helyzetére.
(MTI)
Volodimir Zelenszkij változásokat jelentett be
