Miközben Magyarország az utóbbi két évben sokat javított egyensúlyi helyzetén, a gazdasági növekedés lassú, ezért van jobban kitéve a pénzügyi válságnak – mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke csütörtökön a Napi Gazdaság által szervezett, Felszínen maradni című konferencián. Ha Magyarország 2009-re várható, GDP-arányosan 2,6 százalékos államháztartási hiányát vagy a GDP-hez mért 66 százalékos adósságállományát nézzük, akkor az nem magas, azonos Franciaországéval – mondta Simor András.
Úgy vélte, a pénzügyi válság azért idézett elő súlyos helyzetet Magyarországon, mert az ország növekedése lelassult, és növekedési kilátásai is gyengék. A dilemma az, hogy a nemzetközi intézmények által nyújtott pénzügyi csomag elegendő-e ahhoz, hogy a „Magyarország növekedésével kapcsolatos bizalmi kérdésre pozitív választ adjon” – jelezte a jegybank elnöke.
Nem végleges a nyugdíjcsonkítás?
Nem átmeneti lépés a 13. havi nyugdíj megkurtítása – mondta Veres János a konferencián. A pénzügyér úgy fogalmazott: ez egy rendszerszintű átalakítás, ami megmaradhat a további években is. Közölte: a 13. havi nyugdíj 80 ezer forintban való maximálása nem csak 2009-re vonatkozik. Veres elmondta: ez része egy négy elemből álló rendszerszintű, tehát véglegesnek szánt átalakításnak. A pénzügyi tárca vezetője szerint egyébként jótékony gazdasági hatása miatt jó irányba tett lépés volt ez a megszorítás.
Veres szerint jövőre már indulhatnak a csatlakozási tárgyalások az ERM–2-be
Magyarország minél előbb be kíván lépni az euró előszobáját jelentő ERM–2 árfolyamrendszerbe, erről a tárgyalások 2009-ben megkezdődhetnek – mondta Veres János pénzügyminiszter ugyanezen a konferencián. Az Európai Unió által nyújtott, 6,5 milliárd euró összegű hitel első részletét decemberben fogja lehívni Magyarország, a lehívás négy ütemben történik – jelentette be a pénzügyminiszter. Ebből az összegből nem lehet a vállalkozás számára forrást biztosítani. Az IMF által nyújtott, 12,5 milliárd euró összegű készenléti hitelről elmondta, hogy első hányadát 2009 első negyedévében használják fel az ország lejáró devizaadósságának megújítására.
(MTI/hírTV)