Az árak változása kerületenként eltérő, így a Cangrasi és Militari nevű divatos kerületekben 13 százalékkal mérséklődött az átlagár, míg a Mihai Bravu vagy az Oltenitei kerületben 20 százalékkal. Az új lakások árában nem következett be változás szeptember–októberben, jellemző azonban, hogy egyre több kedvezményt kínálnak a fejlesztők. Az árakat lefelé hajtja, hogy egyes vevőrétegek már nehezebben jutnak hitelhez, mint korábban, illetve többen inkább a lakásbérlést választják átmenetileg. A használt lakások árának fokozódó esése annak is a következménye, hogy a potenciális vevők az árcsökkenést látva kivárnak egy még alacsonyabb ár reményében, ami miatt viszont nincs kereslet.
Prágában és más cseh városokban is az a jellemző, hogy a rendkívül magas árak miatt a vásárlók inkább kivárnak. Bíznak abban, hogy a pénzügyi válság miatt csökkenő kereslet hatására lejjebb szállnak az árak, a fejlesztők a beragadt lakásokat kénytelenek lesznek leértékelni. Nem is tévednek nagyot, hiszen már beindultak 10 százalékos árcsökkentő akciók a cseh fővárosban. Jellemző emellett az is, hogy ugyanannyiért kínálják a fejlesztés utolsó szakaszában a lakásokat, mint amennyiért korábban a tervezőasztalról elkeltek, pedig korábban a különbség a 20-30 százalékot is elérte.
Lengyelországban a vevők egyre inkább az olcsó lakásokat keresik, s a fejlesztők kénytelenek saját forrásból meghitelezni az önerő egy részét a vásárlónak, csak hogy létrejöjjön az adásvétel. A fejlesztői hitel egyébként egyelőre ismeretlen a térségben. Most viszont kénytelenek szokatlan eszközhöz nyúlni, ha el akarják adni az ingatlanokat – olvasható a Világgazdaság összeállításában.
(ingatlanmagazin.com)

30 éve nem látott hideg volt Magyarországon