Megnyirbálja a foglalkoztatottak számát a válság + Képriport

Akár 3 százalék alá is csökkenhet az idén az államháztartás GDP arányos hiánya Simor András szerint. A jegybankelnök úgy véli, hogy a kiigazítás terheit másra is háríthatta volna a kormány. Futó Péter úgy látja: tovább fog csökkeni a fogalkoztatottak száma.  • Félmilliós munkanélküliség fenyeget

MNO
2008. 12. 03. 9:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jegybankelnök a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) „Csúcstalálkozó” elnevezésű rendezvénysorozatának meghívottjaként kifejtette: a kormány által várt 3,4 százaléknál alacsonyabb lehet az idén a deficit, ha az utolsó hetekben a kormány nem költ túl sokat, akár 3 százalék alá is csökkenhet. Simor szerint a kiigazítás terheit másra is háríthatta volna a kormány, politikai döntés volt, hogy ezeket a gazdaság viselje – adónöveléssel és a beruházások visszafogásával – és ne például a szociális rendszer. A jegybankelnök kifejtette: ezzel a gazdasági növekedés nagyobb mértékben esett vissza, ami együtt járt a magas eladósodottsággal, alacsony megtakarítási szint mellett. Ezért is érinti a válság érzékenyebben Magyarországot és más, hasonlóan eldósodott országokat.

A válság elkerülhetetlen velejárója lesz a foglalkoztatottak számának csökkenése, a munkaadók álláspontja továbbra is a bérek nominál értékének megtartása és a változatlan minimálbér – fejtette ki Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke szerdán Budapesten. Az elnök hozzátette: a munkaadók és az egész gazdaság az euró mielőbbi bevezetésében érdekelt, jó lenne, ha 2012-ben megtörténne.

Simor: Szükség van a rossz elnevezéssel illetett „bankmentő” csomagra

Kifejezetten rossznak tartja a „bankmentő” csomag elnevezést Simor András jegybankelnök, de véleménye szerint szükség van rá, mert „mások” is hoztak ilyen döntést. Az MGYOSZ szerdai rendezvényén a Magyar Nemzeti Bank elnöke kifejtette: a magyarországi bankoknak nincs szükségük mentőcsomagra, mert megfelelő a tőkeellátottságuk, a mentőövre azonban azért van szükség, hogy a magyarországi pénzintézetek ne szenvedjenek versenyhátrányt más olyan országok bankjaival szemben, ahol megalkottak ilyen csomagokat. Hozzátette: a csomagban nem lehet olyan feltételeket támasztani, ami elveszi az irányítási jogokat, inkább olyat kell, ami vészhelyzetben vétójogot ad az államnak.

Csak rövid távon elegendő a Magyarországnak nyújtott 20 milliárd eurós hitel a stabilizáláshoz és a bizalom visszaszerzéséhez, hosszabb távon azonban, reformok nélkül lemarad a gazdaság és nem lesz az a pénz, ami ismét helyreállítja a bizalmat – fejtette ki Simor.

Hozzátette: a válság lehetőséget ad arra, hogy „szembenézzünk hibáinkkal” és a régóta fennálló problémákat megoldja az ország. Hangsúlyozta, hogy a pénzügyi segítség fontos, de nem elégséges, a bankok a megfelelő források ellenére sem hiteleznek, csak akkor, ha elhiszik, hogy beindul a gazdasági növekedés.

A jegybankelnök kijelentette: kamatcsökkentésre olyan ütemben és mértékben kerülhet sor, ahogy a piac ezt elviseli, a folyamatot az MNB nem fogja húzni, az infláció ugyanis nem indokolja a kamatok ilyen szinten tartását. Megjegyezte, hogy a legutóbbi, 50 bázispontos kamatcsökkentéssel kockázatot vállalt a jegybank, de számítása bejött. A további kamatmérséklés a stabilizálódástól függ, és az előző csökkentés óta is sokat javult a helyzet a jegybankelnök szerint. Az MGYOSZ „Csúcstalálkozó” című rendezvényén a jegybank elnöke megjegyezte: a „medréből kiszakadt forintárfolyam” hihetetlen károkat okozott volna a gazdaságban, lakossági körben és a vállalatoknál egyaránt.

Újabb, a magyarországi bankok likviditását növelő lépéseket dolgoz ki a Magyar Nemzeti Bank a következő hetekben – mondta Simor András az MGYOSZ rendezvényén szerdán. A jegybankelnök kifejtette: „Lesznek még ötleteink, hogy hogyan lehet forrásokat és likviditást pumpálni még a bankrendszerbe”. Hozzátette: átmeneti időszak van, hosszú távon csak a megtakarítások növekedése jelentheti a hitelezési biztonságot. Hangsúlyozta azt is: a jegybanknak nincs befolyása arra, hogy a bankok hogyan hitelezzenek a vállalkozásoknak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.