A jegybankelnök a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) „Csúcstalálkozó” elnevezésű rendezvénysorozatának meghívottjaként kifejtette: a kormány által várt 3,4 százaléknál alacsonyabb lehet az idén a deficit, ha az utolsó hetekben a kormány nem költ túl sokat, akár 3 százalék alá is csökkenhet. Simor szerint a kiigazítás terheit másra is háríthatta volna a kormány, politikai döntés volt, hogy ezeket a gazdaság viselje – adónöveléssel és a beruházások visszafogásával – és ne például a szociális rendszer. A jegybankelnök kifejtette: ezzel a gazdasági növekedés nagyobb mértékben esett vissza, ami együtt járt a magas eladósodottsággal, alacsony megtakarítási szint mellett. Ezért is érinti a válság érzékenyebben Magyarországot és más, hasonlóan eldósodott országokat.
A válság elkerülhetetlen velejárója lesz a foglalkoztatottak számának csökkenése, a munkaadók álláspontja továbbra is a bérek nominál értékének megtartása és a változatlan minimálbér – fejtette ki Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke szerdán Budapesten. Az elnök hozzátette: a munkaadók és az egész gazdaság az euró mielőbbi bevezetésében érdekelt, jó lenne, ha 2012-ben megtörténne.
Simor: Szükség van a rossz elnevezéssel illetett „bankmentő” csomagra
Kifejezetten rossznak tartja a „bankmentő” csomag elnevezést Simor András jegybankelnök, de véleménye szerint szükség van rá, mert „mások” is hoztak ilyen döntést. Az MGYOSZ szerdai rendezvényén a Magyar Nemzeti Bank elnöke kifejtette: a magyarországi bankoknak nincs szükségük mentőcsomagra, mert megfelelő a tőkeellátottságuk, a mentőövre azonban azért van szükség, hogy a magyarországi pénzintézetek ne szenvedjenek versenyhátrányt más olyan országok bankjaival szemben, ahol megalkottak ilyen csomagokat. Hozzátette: a csomagban nem lehet olyan feltételeket támasztani, ami elveszi az irányítási jogokat, inkább olyat kell, ami vészhelyzetben vétójogot ad az államnak.
Csak rövid távon elegendő a Magyarországnak nyújtott 20 milliárd eurós hitel a stabilizáláshoz és a bizalom visszaszerzéséhez, hosszabb távon azonban, reformok nélkül lemarad a gazdaság és nem lesz az a pénz, ami ismét helyreállítja a bizalmat – fejtette ki Simor.
Hozzátette: a válság lehetőséget ad arra, hogy „szembenézzünk hibáinkkal” és a régóta fennálló problémákat megoldja az ország. Hangsúlyozta, hogy a pénzügyi segítség fontos, de nem elégséges, a bankok a megfelelő források ellenére sem hiteleznek, csak akkor, ha elhiszik, hogy beindul a gazdasági növekedés.
A jegybankelnök kijelentette: kamatcsökkentésre olyan ütemben és mértékben kerülhet sor, ahogy a piac ezt elviseli, a folyamatot az MNB nem fogja húzni, az infláció ugyanis nem indokolja a kamatok ilyen szinten tartását. Megjegyezte, hogy a legutóbbi, 50 bázispontos kamatcsökkentéssel kockázatot vállalt a jegybank, de számítása bejött. A további kamatmérséklés a stabilizálódástól függ, és az előző csökkentés óta is sokat javult a helyzet a jegybankelnök szerint. Az MGYOSZ „Csúcstalálkozó” című rendezvényén a jegybank elnöke megjegyezte: a „medréből kiszakadt forintárfolyam” hihetetlen károkat okozott volna a gazdaságban, lakossági körben és a vállalatoknál egyaránt.
Peszkov: Kijev és a Nyugat elutasítja a diplomáciai megoldást
