A türingiai miniszter balesete

A Der Spiegel részletesen foglalkozik a türingiai miniszterelnök ausztriai síbalesetével. A Die Presse foglalkozik a MAVIR privatizációjával. A Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti a RoszUkrEnergo szerepét az orosz-ukrán gázvitában.

2009. 01. 03. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Florian Gathmann Döbbenet Althaus síbalesete okán című cikkében ismerteti a türingiai miniszterelnökkel történteket és annak várható politikai következményeit. Dieter Althaus (CDU) számít az egyik legsportosabb német miniszterelnöknek. A felső-stájerországi Riesneralmon síeléssel kívánta köszönteni az újévet, amikor délután megtörtént a baleset. Althaus ekkor egy olyan pályán csúszott, amely egy másikat keresztez. Az osztrák rendőrség tájékoztatása szerint ennek megfelelően táblák hívják fel a veszélyekre a figyelmet. Az, hogy hogyan és miért ütközött össze Althaus egy 41 esztendős szlovák nővel, az máig tisztázatlan. A látási viszonyok jók voltak – nyilatkozta Siegmund Schnabl, a járási rendőrség helyettes parancsnoka. Az ütközés olyan erős volt, hogy mindketten súlyos fejsérüléseket szenvedtek. A szlovák nő életét veszítette a mentőhelikopterben, míg a miniszterelnök mesterséges kómában van, de orvosai szerint már túl van az életveszélyen. Pénteken elkezdték a miniszterelnök felébresztését. Dieter Althaust jelenleg a schwarzachi kórház intenzív osztályán kezelik agy- és koponyatraumával, mellette van felesége és két lánya. Lehetséges, hogy Althaust sísisakja mentette meg. Mike Mohring, a türingiai CDU frakcióvezetője döbbenetének adott hangot a balesettel kapcsolatban. A politikai versenytársakat is sokkolta a baleset híre. Augusztus 30-án tartományi választásokat tartanak, ahol Althaus szeretné megőrizni miniszterelnöki posztját. Bodo Ramelow, a Baloldali Párt listavezetője, aki a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a miniszterelnök legveszélyesebb ellenfele, mielőbb gyógyulást kívánt versenytársának. Althaus jelenleg abszolút többséggel kormányoz Türingiában. 2003-tól vezeti a tartományt, korábban elődje, Bernhard Vogel kormányában kultuszminiszterként tevékenykedett. A katolikus miniszterelnök az egyik legbefolyásosabb CDU-politikus az új tartományokban.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos Magyarország: „Hozzásimulhatunk a Déli Áramlathoz” című cikkében foglalkozik Budapest szerepével az orosz energiapolitikában. Ha az oroszokról van szó, a magyarok a hiszékenység és a paranoia között ingadoznak. Ez az érzés dominált a Malév privatizációjánál. A vásárló, az Abramovics testvérek AiRUnionja időközben csődbe ment, a veszteség nagy része az államot terheli. Most a félelem tárgya az áramszállító cég, a MAVIR privatizációja. A nagyfeszültségű vezetékek értéke 450-500 milliárd forint. Mivel ez az utolsó előtti nagy privatizációs lépés az új tulajdonosi programból, ezért a magánosításnak 2009. szeptember 30-ig kell megtörténnie. Az utolsó lépés az MVM magánosítása lenne. A gerinchálózat oroszoknak történő eladása esetén több biztonságpolitikai kockázattal kell számolni. A távvezetékoszlopok „közterületen” találhatók, így a leendő gázvezetéknek ezen a nyomvonalon történő vezetésével elkerülhetők a hosszú ideig tartó jogi és pénzügyi viták a földtulajdonosokkal. A szerb vagy az osztrák határtól a privatizáció pillanatában megkezdődhet a Déli Áramlat építése. A további privatizációban az MVM neve is felbukkan. Lapértesülések szerint az MVM jelentkezhet a Főgáz megszerzéséért. Az MVM partnere ebben nemcsak a német energiaóriás, az RWE lehet, hanem a Gazprom is, a Déli Áramlat főszervezője.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Reinhard Veser Ellentmondások a gázvitában című cikkében foglalkozik az orosz-ukrán energiaküzdelemmel. Szilveszter napján, miközben Moszkvában a gázszállításokról tárgyaltak, az orosz fővárosba egy fenyegető levél érkezett Ukrajnából. Ebben az orosz Gazprom szóvivője szerint az ukrán Naftogaz Ukrainy bejelentette, hogy a Nyugat-Európába szánt gázmennyiség egy részét lefoglalják, amennyiben éjfélig nem jön létre a megállapodás. Kijevben szó sem volt ilyen fenyegetésről, Viktor Juscsenko elnök és Julija Tyimosenko miniszterelnök a tárgyalások kudarca után hangsúlyozták, Ukrajna garantálja a megbízható és zavarmentes szállítást. Jurij Prodan ukrán energiaminiszter már korábban kételkedett abban, hogy a Gazprom által idézett levél egyáltalán létezik. De nem ez az egyetlen rejtély a vitában. Bizonytalan, hol tűnt el az a másfél milliárd dollár, melyet saját adatai szerint a Naftogaz Ukrainy a novemberi és decemberi tartozásai kiegyenlítése céljából még kedden átutalt. Alexej Miller, a Gazprom elnöke szerda este bejelentette, hogy a számláikra semmi sem érkezett. Ugyanakkor korábban a RoszUkrEnergo, a közvetítő kereskedő a média értesülése szerint bejelentette: az összeg megérkezett a számlájára. A felek között az egyik vitakérdés, hogy az ukránok szeretnék kikapcsolni a RoszUkrEnergót az üzletből. Julija Tyimosenko szerint a RoszUkrEnergo nem egyéb, mint „gátlástalan árnyékcég”. Hogy ki birtokolja a Gazprom mellett a 2006-ban alapított vállalat másik felét, az hónapokig tisztázatlan maradt. A legvadabb spekulációk is beigazolódni látszottak, amikor a Svájcban bejegyzett cég két ukrán tulajdonosának neve nyilvánosságra került. Mindketten már korábban is aktívan részt vettek az orosz-ukrán gázüzletben, ahol a sok cég között jelentős összegek szivárogtak el. A 2004-es narancsos forradalom egyik célja volt az ilyen gazdasági mocsarak lecsapolása. A megfigyelők a RoszUkrEnergónak – vélhetően Juscsenko elnök környezetéből támogatott – az üzletbe történt visszatértét a régi káderek győzelmeként értékelték, amit tovább fokoz, hogy a kétes közvetítő kereskedőket folyamatosan kapcsolatba hozzák a Kreml titkosszolgálati csoportjaival. Ukrajnában erősek azok a feltételezések, miszerint a céggel kapcsolatos erők érdekeltek voltak a megegyezés megakadályozásában. Ebben az esetben ugyanis kiszorulhattak volna az üzletből. A vitát tovább súlyosbítja, hogy mindkét fél törekszik a másikra tolni a felelősséget. Ebben messze nagyobb aktivitást mutat a Gazprom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.