Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban A CSU a szuperválasztási évben teljesen az adócsökkentésre tesz című cikkében foglalkozik a keresztényszocialisták wildbad kreuthi kihelyezett frakcióülésével. Az Európa- és Bundestag választási kampányra történő felkészülés a háromnapos találkozó legfontosabb témája.
Az őszi súlyos vereségét még ki nem heverő CSU az idei választási évben masszív adócsökkentéssel kívánja visszanyerni a választói bizalmat. „Az adócsökkentés az, amit a lakosság elvár tőlünk” – nyilatkozta Horst Seehofer bajor miniszterelnök és pártelnök. Egy új közvéleménykutatás szerint a CSU-nak máig nem sikerült elmozdulnia arról a viszonylag alacsony támogatottsági szintről, amit a történelmi vereséget jelentő tavalyi önkormányzati választásokon elszenvedett.
Seehofer szerint a CSU a jelentős költségvetési hiány ellenére 8000 euróra kívánja emelni az éves adómentes jövedelemrészt és csökkenteni kívánja az adókulcsokat. A CSU a közelgő Bundestag-választási kampányában ismét fel kívánja éleszteni pártja adókoncepcióját, melyet tavaly képtelen volt Angela Merkel (CDU) kancellár ellenállásával szemben keresztülvinni. Seehofer ismét felvetette az adókulcsok progressziójának teljes felszámolását is.
A CSU számára súlyos vereséget hozó őszi tartományi voksolás óta végrehajtott első jelentős közvélemény-kutatás szerint a keresztényszocialisták messze lemaradnak a korábban megszokott 50 százalék feletti eredményüktől. A szeptember végi tartományi választásokon a CSU mindössze 43,4 százalékot kapott. Jelenleg egy tartományi választás esetén 45 százalékon, egy szövetségi voksoláskor pedig 48 százalékon állnának a GMS Intézet által vezetett felmérés szerint. A kihelyezett ülés legismertebb vendége José Manuel Barroso, az uniós bizottság elnöke lesz, akit az utolsó napon, pénteken várnak.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap Faymann: „Irigyeljük a svájci mozgásteret” címmel tudósít az osztrák kancellár berni útjáról. Werner Faymann kétoldalú tárgyalások céljából Svájcba utazott. A szocialisták (SPÖ) elnöke Bernben a kormányfői feladatokat is ellátó Hans-Rudolf Merz pénzügyminiszterrel, Doris Leuthard gazdasági és Micheline Calmy-Rey külügyminiszterrel találkozott. A kétoldalú témák mellett Európa politikai kérdéseiről, valamint a pénzügyi válságról és az ehhez szorosan kapcsolódó világgazdasági kilátásokról zajló megbeszélések szerepeltek a tárgyalások napirendjén.
Faymann megértést mutatott Svájc Európa-politikai kérdésekben fenntartott önálló álláspontja iránt. Ugyanakkor Svájc számára hátrányos, hogy kimarad az uniós közlekedési miniszterek döntéshozatalából, mert nem tagja az EU-nak. Néhány kérdésben azonban Faymann szerint előnyös Svájc különállása. „Néha irigyeljük a svájciakat a mozgásterükért – pontosan a magas teherautó adóért” – fogalmazott Faymann. Ausztria természetesen szenved „az elkerülő forgalomtól, különösen a Brennernél”.
A kormányfői feladatokat ellátó Hans-Rudolf Merz hangsúlyozta, Svájc nem kíván elszigetelődni, hanem az unióval kötött kétoldalú szerződések útját kívánja járni. Ezért Bern támogatja a személyek szabad áramlásáról kötött szerződés kiterjesztését Romániára és Bulgáriára is.
Ausztria és Svájc közösen kívánnak fellépni a pénzügyi válsággal szemben is, hangsúlyozta Faymann és Merz. Faymann látogatásával felújított egy régi gyakorlatot, ugyanis a frissen hivatalba lépett osztrák kancellár vagy szövetségi elnök első útja általában Svájcba vezet. A múltban volt néhány kivétel is. Legutóbb Faymann elődje és párttársa, Alfred Gusenbauer 2007.feburárjában az akkori uniós elnökséget betöltő Németországba utazott.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek