Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában Ilyen embereket nem kívánok Németországban látni című cikkében ismerteti a guantánamói foglyok felvételével kapcsolatos, szűnni nem akaró vitát. Ehrhart Körting (SPD) berlini belügyi szenátor határozottan ellenzi a guanatánamói foglyok felvételét. „Ilyen embereket nem kívánok Németországban látni” – nyilatkozta a szociáldemokrata politikus a lapnak. Volker Kauder (CDU) Bundestag-frakcióvezető elutasítja a foglyok befogadását. „Nekünk, németeknek semmi okunk sincs arra, hogy egykori guantánamói foglyokat befogadjunk” – nyilatkozta Kauder. Nem képes felfogni: ha valakit elbocsátottak Guantánamóról, akkor az illető miért ne maradhatna az Egyesült Államokban. „A Guantánamóval kapcsolatos felelősség egyértelműen az Egyesült Államokat terheli, s biztos vagyok abban, hogy Obama is pontosan így látja” – nyilatkozta a CDU frakcióvezetője. Amennyiben az elnök felkér a foglyok befogadására, akkor tárgyalni fogunk vele, de ez nem változtat alapvető hozzáállásomon – fogalmazott Kauder. Barack Obama lapértesülések szerint egy telefonbeszélgetés alkalmával Angela Merkelnek (CDU) kijelentette: reménykedik a Guantánamo-kérdésben történő együttműködésben. Merkel azt válaszolta, hogy ezt a témát megtárgyalják az európai partnerek között.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilap Merkel adót kíván csökkenteni című cikkében foglalkozik a CDU elnökének elsődleges kampányüzenetével. 2009-ben szavaznak a németek az új Bundestagról. A kancellár újraválasztása esetére jelentős adócsökkentést ígért. Egy adóreform, beleértve az adócsökkentést is, pártja választási programjának szerves része – nyilatkozta a hét végén a kereszténydemokraták elnöke. Fontosnak nevezte az úgynevezett hideg progresszió elleni lépéseket is. Az egyszerűen igazságtalan – nyilatkozta –, hogy egy szakmunkás néhány túlórával már a legmagasabb adókulcsot kénytelen fizetni. Ronald Pofalla CDU-pártigazgató úgy vélekedett, hogy a kunjunktúracsomagok képesek lesznek egy hosszan tartó recessziót megakadályozni, és a kormány számára ezzel elegendő cselekvési szabadság keletkezik egy adóreform végrehajtásához.
Peter Müller Saar-vidéki miniszterelnök és CDU-alelnök ugyanakkor úgy vélte: nagy léptékű adócsökkentésre rövid időn belül aligha kínálkozik lehetőség. A konjunktúracsomagok miatti újonnan felvett hitelek nem tesznek lehetővé egy két számjegyű milliárdos tehercsökkentést – nyilatkozta a kereszténydemokrata politikus. Legfeljebb a lopakodó progresszió elleni lépéseket tartja elképzelhetőnek – számol be a lap. A hideg progresszió akkor következik be, amikor az adókulcsokat nem korrigálják az inflációval. Ezzel az adók gyorsabban növekednek, mint a reálbérek. Michael Fuchs, a CDU középosztály-szakértője ezzel szemben valódi tehercsökkentést követelt. „A szövetségi költségvetésben megtakaríthatnánk három százalékot, ez már tízmilliárd euró lenne” – nyilatkozta Fuchs. Egyúttal felszólította pártját, hogy a megoldások keresése közepette ismét térjen vissza a piacgazdasági elvekhez. Miközben a CSU további adócsökkentést követel, addig a CDU-tól ellentétes jelzések érkeznek – írja a lap. Számos miniszterelnök, de Wolfgang Schäuble belügyminiszter is úgy véli, a további adócsökkentésnek hiányoznak a feltételei. A CSU elsődlegesen a hideg progresszió felszámolását követeli.
Hogyan lett az energiából fegyver a nagyhatalmak kezében?