Merkel és Sarkozy az erős Európáért

A Die Welt ismerteti a német kancellár és a francia elnök az unió átszabására vonatkozó elképzeléseit. A Die Presse beszámol az osztrák belügyminiszter fenntartásairól az új uniós menekültügyi előírásokkal kapcsolatban.

2009. 06. 02. 13:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Merkel és Sarkozy – 10 tézis egy erős EU-ért című cikkében ismerteti a kancellár asszonynak és a köztársasági elnöknek az unió átalakítására vonatkozó elképzeléseit. Angela Merkel és Nicolas Sarkozy meggyőződése, hogy az EU képes lesz kezelni a jelenlegi pénzügyi és gazdasági válságot, s ezután is vezető szerepet fog játszani a világban. Ehhez azonban új szabályokat kell alkotnia a pénzpiacok, a gazdaság, valamint a népek együttélése számára. Javaslataikat tíz pontban foglalták össze.

Elsőként a szerzők kijelentették, erős Európát szeretnének, mely megvédi a polgárokat, mely meghallgatja az embereket, állandóan megújul és vállalja a világ vezetésével kapcsolatos felelősséget. Olyat, mely tiszteli tagállamainak sokszínűségét, de határozottan és egységesen képviseli álláspontjait a világban. Másrészt hangsúlyozták, az EU-nak gyorsan kell válaszolnia a pénzügyi és gazdasági válság kihívásaira. A piac csődje után itt az ideje a felelősségtudattal rendelkező piacgazdaságnak, ami a vállalkozóval és a munkavállalóval szemben elkötelezett, nem pedig a spekulánsokkal.

Harmadsorban kijelentették, már a júniusi uniós csúcson szeretnének olyan határozatokat elfogadtatni, melyek létrehoznának egy valódi európai pénzpiaci szabályozást. A kockázati alapok, adóparadicsomok, s a pénzügyi szektor vezető alkalmazottainak fizetése tekintetében Európa példakép szeretne lenni más régiók számára is. Fontosnak tartják meggyőzni az unió partnereit hasonló kötelezettségek vállalásáról, a klímaváltozás elleni küzdelem jelentőségéről. Az unió meghatározó hatalmainak célja a kölcsönösség alapján nyugvó fair világkereskedelem, ezért a lehető leggyorsabban be kívánják fejezni a Világgazdasági Szervezet (WTO) dohai fordulóját.

A kancellár és az elnök ama meggyőződésének adott hangot, hogy a jelenlegi eladósodottsági szintünk túlzott megterhelést jelent a következő generációknak. Ezért a költségvetéseknek a válság mélypontjának elérését követően vissza kell térni a fenntarthatóság alapelvéhez. Mint megfogalmazták, Európa világméretű vezető szerepéhez elengedhetetlen a lisszaboni szerződés elfogadása. Ezért a júniusi csúcstalálkozón garanciákat kell adni Írországnak, hogy Európa mellett dönthessenek.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Fekter befolyásos partnerekkel kíván fellépni az EU menekültügyi szabályozása ellen című cikkében ismerteti Bécs játszmáit. Maria Fekter (ÖVP) belügyminiszter az uniós menekültügyi szabályozás elleni harcában láthatóan befolyásos külföldi szövetségeseket talált.

Fekter szerint, kezdeményezésére országok egész sora állt fel, hogy megbuktassák az EU parlamentjének menekültügyi kezdeményezését. Köztük találhatók olyan nagy tagállamok, mint Németország és Lengyelország. Az uniós irányelv többek között azt célozza, hogy a menekültek könnyebben kapcsolódhassanak a helyi munkaerőpiachoz. Fekter hangsúlyozta, mindenekelőtt kelet- és közép-európai országokban növekedett az ellenállás az új szabályozással szemben. A legutóbbi varsói találkozón Lengyelország és Magyarország teljesen csatlakozott az osztrák pozícióhoz és Csehország is lényegében támogatja ezt az álláspontot.

Bécs oldalán áll Dánia is. Wolfgang Schäuble (CDU) német belügyminiszter szintén elutasítja a tagállamok szuverenitásába történő ilyen mély beavatkozást. A tervezetből öt pontot tart Fekter elfogadhatatlannak. Ebből a legveszélyesebb, hogy a menekültek hat hónap után korlátozás nélkül megjelenhetnek a munkaerőpiacon. A jelenlegi osztrák szabályozás szerint a menekültek három hónap után dolgozhatnak, de csak idénymunkásként. Fekter ellenzi a család fogalmának kibővítését is. Az irányelv lehetővé tenné a testvérek és a már házasságban élő gyermekek betelepülését is. Az érvényes osztrák szabályozás szerint csak a házastárs és az egyedülálló családtagok esetén teszi ezt lehetővé.

Nemet mond a belügyminiszter arra is, hogy külön védelemben részesítsék a pszichikai betegségeket. Ha itt egyfajta automatizmust építenének be, akkor az egész eljárást meg lehetne takarítani, mert minden menedékkérő erre hivatkozna. Nem tartja igazolhatónak, hogy a kitoloncolást uniós szinten intézzék, ami még erősebbé tenné az illegalitás irányába történő elmozdulást. Végül a miniszter asszony ellenzi, hogy emeljék alapvető ellátásuk színvonalát, bár az európai parlament ezt a módosítási javaslatot már időközben törölte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.