Teljes tanácstalanság a baloldalon

A Die Presse tudósít arról a vitáról, hogy mekkora hatást gyakorolnak a külföldi titkosszolgálatok az osztrák parlamentre. A Süddeutsche Zeitung beszámol arról, hogy a mind kapkodóbbá váló SPD kampány most a kormányszóvivő leigazolásával kíván új lendületet kapni.

2009. 07. 13. 6:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung

A baloldali német napilapban Susanne Höll, A Steinmeiert megértő című cikkében elemzi Thomas Steg kancellár szóvivője szerepváltását. Thomas Steg szerdai utolsó fellépése után frontot vált. Eddig a CDU politikusának, Angela Merkelnek dolgozott, majd július második felétől két hónapon keresztül Frank-Walter Steinmeier nevében fog megszólalni. A 49 esztendős Steg meggyőződéses SPD tag. A váltása normális esetben nem is keltene komolyabb feltűnést. De most, alig tíz héttel a választások előtt az SPD helyzete minden más csak nem kényelmes. A közvélemény-kutatások 22 és 26 százalék között mérik a támogatottságukat, ami nem nagyobb, mint a 2008 szeptemberében megbuktatott korábbi elnök, Kurt Beck idejében. Steinmeier helyzete semmivel sem jobb, a nyilvánosság előtti megítélése messze elmarad Angela Merkel kancelláré mögött. Tanácstalanság jellemzi a vezető SPD-ket, ha a kampányról kérdezik őket. A vörös stratégák azt is elismerik, hogy a pártot és jelöltjét nem becsülik eléggé. Éppen ezért vetik be Steget. Gerhard Schröder egykori bizalmasának kell arról gondoskodnia, hogy Steinmeier a nyilvánosság előtt profilt nyerjen.

Die Presse

A napilapban Martin Fritzl, Nincs kapcsolatom a kazahokkal című cikkében foglalkozik a külföldi titkosszolgálatoknak az osztrák parlamentre gyakorolt hatásáról kirobbant vitáról. Harald Vilimsky, az FPÖ pártigazgatója úgy érzik félreértették. A lap vasárnapi kiadásában folytatott beszélgetésben kijelentette, hogy számos követségi fogadáson aktuális politikai témákkal kapcsolatban folytatott beszélgetéseket, melyek a parlamentben később cselekvés követett. Ebben a nyilatkozatában azonban nem a kazah követségre gondolt, állítja most Vilimsky. „Még soha sem voltam a kazah követségen és soha sem beszéltem egyetlen kazahhal sem”, állítja most a szabadságpárti képviselő a lapnak. A 2008-as év alkotmányvédelmi jelentésében is óvnak egy külföldi hírszerzésnek a nemzetgyűlési képviselőkre gyakorolt befolyásáról. A jelentést még nem hozták nyilvánosságra, de a lap úgy értesült, hogy ebben a kazah követségre és a Vilimskyre gondoltak. A képviselő tavaly novemberben kérdést intézett Maria Fekter (ÖVP) belügyminiszterhez, melyben felvetette, miért nem tesz semmit Rachat Alijev a korábbi kazah nagykövet ellen, annak ellenére sem, hogy otthon zsarolás és rablás miatt jogerősen elítélték. Alijev, Nurszultan Nazarbajev államfő veje, aki egy ideje kiesett apósa kegyeiből. Werner Faymann kancellár vasárnap üdvözölte a vizsgálóbizottság megalapítását ebben a kérdésben. Ezzel gyorsan tisztázhatóak lesznek a vádak. Mint fogalmazott, „ilyen határozott cselekvésre a köztársaságnak gyakrabban lenne szüksége.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.