Focus (Focus.de)
A müncheni hírmagazin Új szereposztás a hesseni drámában című cikkében ismerteti a kedden megjelent, igen érdekes részleteket tartalmazó könyvet. (A történet hátteréről lásd a 2008. november 4-i sajtószemlét – a szerk.) „Súlyos megfontolások után 2008. november 3-án, későn, de nem túl későn, és mély meggyőződésből a Baloldali Párttal történő szószegő együttműködés ellen döntöttünk” – nyilatkozta a könyv megjelenése kapcsán Jürgen Walter és Carmen Everts. Az SPD tartományi gyűlési képviselői kollégáikkal, Dagmar Metzgerrel és Silke Teschsel közösen megakadályozták, hogy Andrea Ypsilantit, a szociáldemokraták hesseni elnök asszonyát a Baloldali Párt voksaival válasszák miniszterelnökké. „Nem hagyjuk, hogy lelkiismereti döntésünket és meggyőződésünket, miszerint jól cselekedtünk, megkérdőjelezzék” – fogalmazott Walter és Everts. Ők Volker Zastrownak A négyek című könyvére reagáltak. A szerző állítása szerint Walter és Everts volt a hajtóerő, amely katasztrófába kergette Ypsilantit.
A 2008. januári tartományi választások után először márciusban próbálkozott Ypsilanti a miniszterelnökké választatásával egy vörös-zöld kisebbségi kormány élén, melyet kívülről támogatott volna a Baloldali Párt. Akkor egyedül Dagmar Metzger tagadta meg a támogatást. Az őszi második nekifutást még támogatták Walterék a nyári szünetben – írja Zastrow, aki kutatásai közben részletes beszélgetéseket folytatott a résztvevőkkel.
A CDU Ypsilanti második nekifutásának hónapjaiban Zastrow információi szerint szintén nem volt tétlen. Végül is Roland Kochot, az ügyvezető kormányfőt és csapatát a hatalom elvesztése fenyegette. Keresték az ideológiai elhajlókat az SPD-ben. „Számunkra világos volt, hogy sorainkat átvilágítják” – fogalmaz ma egy elvtárs.
A könyv igazolja egy Koch és Tesch közötti beszélgetés megtörténtét, amikor a nagykoalíció lehetőségét vizsgálták. Dirk Metz, Koch szóvivője bizalmas beszélgetésre hívta Tescht, ahol felvetette, hogy az SPD-elhajlók saját frakciót alapítsanak. A könyv adatai szerint Walter is eljátszott az önálló frakció alapításának gondolatával, s a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung értesülése szerint ezek a tervek ma is léteznek.
Die Welt (Welt.de)
A konzervatív német napilap A maffia több száz német éttermet birtokol című cikkében elemzi az olasz bűnszervezet nyomulását a szövetségi köztársaságban.
Másfél héttel a GSG 9 elit egység berlin-kreuzbergi bevetése után nyilvánosságra került az akció háttere. A Berliner Morgenpost a biztonsági szolgálattól származó értesülésekre hivatkozva beszámolt arról: egy nyolcfős olasz banda eddigi legnagyobb dobását, egy bank kirablását tervezte. A villámbeavatkozás során a biztonsági erők megakadályozták a berlini takarékszövetkezet Muskauer Strassén fekvő filiáléjának kirablását.
A nyilvánvalóan az olasz maffiához tartozó nyolc személy állítólag júliusban elhatározta, hogy Németországban bankot rabolnak. Mivel öt személy Berlinben lakott, a német fővárost választották a tett lehetséges színhelyéül. A lap értesülése szerint az előkészületeket befejezték, és a Szövetségi Bűnügyi Hivatal munkatársainak ismeretei alapján már a rablás időpontját is kitűzték. A terrorelhárító kommandósok július 31-én este fél hét körül megrohamozták az eisenbahnstrassei lakást. A férfiak letartóztatásakor csőre töltött fegyvereket, lőszert, valamint parókákat találtak. A lap értesülése szerint a telefonlehallgatások bizonyítják, hogy a banda tagjai szakszerűen készültek a rablásra.
Az eset világosan mutatja, hogy az olasz maffia végleg megvetette a lábát Németországban. A Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) 400 oldalas feljegyzése alapján a calabriai ’Ndrangheta 229 családi klánja, illetve 900 lakója tevékenykedik a szövetségi köztársaságban. Számos maffiatag él Észak-Rajna–Vesztfáliában, Hessenben, Bajorországban és Baden-Württembergben. Kelet-Németországban a maffiafőnökök az ingatlanpiac egy részét felosztották egymás között – anélkül, hogy erről tudomást szerzett volna a közvélemény.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást