Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Veit Medick és Philipp Wittrock A Saar-vidéki SPD szavazócédula-manipulációval vádolja a CDU-t című cikkében ismerteti a voksolás előtti csalásvádakat.
Azt, hogy minden voks döntő lehet, pontosan tudják a Saar-vidéken. Tíz éve, hogy Peter Müller (CDU) legyőzte a hivatalban lévő SPD-s miniszterelnököt, alig hatezer szavazattal. Amennyiben augusztus 30-án új tartományi gyűlést választanak a Saar-vidéken, az hasonlóan szoros verseny lesz. A két politikai tábor – CDU-FDP és az SPD-Baloldali Párt-Zöldek – küzdelme a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint fej-fej melletti versenyfutást ígér.
Nem csoda, ha Müller ellenfelei minden alkalmat megragadnak, hogy sarokba szorítsák a tartományi kormányt. Most éppen a szavazó cédula okoz felháborodást. Az ok: A szavazási tájékoztató anyagban az a nyíl, amelyik orientálná a választókat, hogy hova kell tenniük a keresztjüket, az a CDU-ra mutat.
Ez a választók közvetett felhívása, hogy a keresztjüket „jó” helyre tegyék? Pontosan ezt feltételezi az ellenzék. „Ez a választások manipulációja” – dühöng Heiko Maas az SPD miniszterelnök-jelöltje. „Ugyan hivatalosan a választási iroda vezetője felelős a szavazócédulákért, de a választások lebonyolítását a kormány szervezi.
A miniszterelnöki hivatal szóvivője szerint viszont nem a politikusoknak, hanem a választási iroda vezetőjének kell eldönteni, rendben vannak-e a tájékoztató anyagok és a szavazó cédulák.
A választó cédulák visszavonására az irodavezető amúgy sem gondol, mert pusztán egy nyomtatási hibáról van szó, mely nem változtat a polgárok szavazói magatartásán.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív hamburgi napilap Német professzorok kiszórták a doktori címeket című cikkében ismerteti a Szövetségi Köztársaság felsőoktatását megrengető botrányt.
A kölni államügyészség az egész országban közel száz professzor ellen nyomoz, mert pénzért lehetett náluk doktori címet vásárolni. S vélhetően alkalmatlan jelölteket is elfogadtak doktoranduszként – nyilatkozta Carolin Breloer, és megerősített ezzel kapcsolatos sajtóértesüléseket. A Bergisch-Gladbach-i „Gazdasági Tanácsadási Intézetben” ezért a főiskolai oktatóknak kenőpénzeket fizettek. A nyomozók már 2008 márciusában átkutatták az intézet épületeit. A lefoglalt dokumentumok kiértékelésekor a nyomozók rábukkantak a gyanúsítottak adataira.
A gyanúsítottak között minden szakirány oktatója megtalálható. A legtöbb gyanúsított nem tanszékvezető professzor volt – nyilatkozta Breloer. Az elkövetők megszegték szolgálati kötelességüket, miszerint a doktoranduszokat ingyen kell segíteni. Ráadásul a doktoráló diákok szabad kiválasztását is befolyásolták az átadott összegek.
A Focus magazin tudósítása szerint más, többek között a frankfurti, tübingeni, lipcsei, rostocki, jénai, bayreuthi, ingolstadti, hamburgi, hannoveri, bielefeldi, hageni, kölni és a berlini egyetemek és főiskolák oktatói is érintettek az ügyben. Az államügyészség nem kívánta kommentálni a sajtóértesüléseket.
Hadházy Ákos: Magyar Péter fél egy választási vereségtől