A választás előtt csalást emleget az SPD

A Der Spiegel ismerteti az SPD vádjait, miszerint a CDU vezette tartományi kormány a kinyomtatott szavazócédulákkal kívánja manipulálni a Saar-vidéki választásokat. A Die Welt beszámol arról a gyanúról, miszerint több száz német professzor érintett a doktori címek adás-vétele körül kirobbant korrupciós botrányban.

2009. 08. 23. 9:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Veit Medick és Philipp Wittrock A Saar-vidéki SPD szavazócédula-manipulációval vádolja a CDU-t című cikkében ismerteti a voksolás előtti csalásvádakat.

Azt, hogy minden voks döntő lehet, pontosan tudják a Saar-vidéken. Tíz éve, hogy Peter Müller (CDU) legyőzte a hivatalban lévő SPD-s miniszterelnököt, alig hatezer szavazattal. Amennyiben augusztus 30-án új tartományi gyűlést választanak a Saar-vidéken, az hasonlóan szoros verseny lesz. A két politikai tábor – CDU-FDP és az SPD-Baloldali Párt-Zöldek – küzdelme a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint fej-fej melletti versenyfutást ígér.

Nem csoda, ha Müller ellenfelei minden alkalmat megragadnak, hogy sarokba szorítsák a tartományi kormányt. Most éppen a szavazó cédula okoz felháborodást. Az ok: A szavazási tájékoztató anyagban az a nyíl, amelyik orientálná a választókat, hogy hova kell tenniük a keresztjüket, az a CDU-ra mutat.

Ez a választók közvetett felhívása, hogy a keresztjüket „jó” helyre tegyék? Pontosan ezt feltételezi az ellenzék. „Ez a választások manipulációja” – dühöng Heiko Maas az SPD miniszterelnök-jelöltje. „Ugyan hivatalosan a választási iroda vezetője felelős a szavazócédulákért, de a választások lebonyolítását a kormány szervezi.

A miniszterelnöki hivatal szóvivője szerint viszont nem a politikusoknak, hanem a választási iroda vezetőjének kell eldönteni, rendben vannak-e a tájékoztató anyagok és a szavazó cédulák.

A választó cédulák visszavonására az irodavezető amúgy sem gondol, mert pusztán egy nyomtatási hibáról van szó, mely nem változtat a polgárok szavazói magatartásán.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív hamburgi napilap Német professzorok kiszórták a doktori címeket című cikkében ismerteti a Szövetségi Köztársaság felsőoktatását megrengető botrányt.

A kölni államügyészség az egész országban közel száz professzor ellen nyomoz, mert pénzért lehetett náluk doktori címet vásárolni. S vélhetően alkalmatlan jelölteket is elfogadtak doktoranduszként – nyilatkozta Carolin Breloer, és megerősített ezzel kapcsolatos sajtóértesüléseket. A Bergisch-Gladbach-i „Gazdasági Tanácsadási Intézetben” ezért a főiskolai oktatóknak kenőpénzeket fizettek. A nyomozók már 2008 márciusában átkutatták az intézet épületeit. A lefoglalt dokumentumok kiértékelésekor a nyomozók rábukkantak a gyanúsítottak adataira.

A gyanúsítottak között minden szakirány oktatója megtalálható. A legtöbb gyanúsított nem tanszékvezető professzor volt – nyilatkozta Breloer. Az elkövetők megszegték szolgálati kötelességüket, miszerint a doktoranduszokat ingyen kell segíteni. Ráadásul a doktoráló diákok szabad kiválasztását is befolyásolták az átadott összegek.

A Focus magazin tudósítása szerint más, többek között a frankfurti, tübingeni, lipcsei, rostocki, jénai, bayreuthi, ingolstadti, hamburgi, hannoveri, bielefeldi, hageni, kölni és a berlini egyetemek és főiskolák oktatói is érintettek az ügyben. Az államügyészség nem kívánta kommentálni a sajtóértesüléseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.