„Alsó-Ausztria nem tud nélkülem élni”

A Spiegel beszámol arról, hogy egy alkotmánybíró meg kívánja óvni a hó végén sorra kerülő Saar-vidéki tartományi választásokat. A Presse tudósít a néppárt elnökjelölt kereső bizonytalanságáról.

2009. 08. 20. 10:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Anja Herr Alkotmánybíró meg kívánja óvni a Saar-vidéki választásokat című cikkében ismerteti a tartományi választások kimenetelét komolyan befolyásoló jogi dilemmát. Groteszk jelenetek zajlottak a Baloldali Párt neunkircheni jelöltállításán. Március 8-án ugyan létezett három választói kabin, de ez egyes párttagok szerint tele volt hamutartókkal, cigarettás dobozokkal és üvegekkel. Éppen ezért a 372 választásra jogosult személyből senki sem használta azokat. A szavazó cédulákat vagy a falon, vagy a térdükön töltötték ki.

Mivel sokan voltak, mindenki láthatta hova teszi szomszédja a keresztet. Az, hogy a Baloldali Pártnál a voksolás nem volt titkos, az egyik vád, amit Hans-Georg Warken ügyvéd Karin Schmitz-Meßner, a tartományi választási iroda vezetőjének írt levelében felpanaszolt. A tiszteletbeli alkotmánybíró Gilla Schillo Baloldali Párti politikus megbízásából fordult panasszal a párt által előterjesztett jelöltlista ellen. Annak visszavonását követelte. Amennyiben a Baloldali Párt nem vonja vissza a neunkircheni járási listáját és ott mandátumot nyerne, akkor megtámadja a választási listát, fogalmazott a jogász. Akkor valószínűleg meg kell ismételni a járásban a voksolást. Mivel a járásban lakik minden harmadik Saar-vidéki, ezért komoly befolyásuk van a voksolás kimenetelére. A panaszban az is szerepel, hogy néhány párttag több szavazócédulát kapott, így a voksolás egyenlősége sérült. Ráadásul a választáson olyan személyek is részt vettek, akiket erre semmi sem jogosított fel.

Többek között egy török állampolgár és egy a szomszédos Rajnavidék-Pfalzból származó házaspár. Egy párttag látta, amint egy választó az első forduló után a „pénzét” követelte. A pártelnök is ott volt Neunkirchenben és megsértette a választójogi törvényt. Nem adott elég időt néhány jelöltnek, hogy bemutatkozzanak és ismertesség programjukat. A Baloldali Párt visszautasította a vádakat. „Ez a párt elleni kampány, amit nem veszünk komolyan”, nyilatkozta Oskar Lafontaine. A jelöltlista felállítása törvényesen történt, hangsúlyozta a párt közleményében. Rolf Linsler a Baloldali Párt tartományi elnöke Warken szemére vetette, hogy részt vesz a Nem hagyom magam átverni című „mocskos kampányban”. E polgári kezdeményezés célja, hogy megakadályozza a Saar-vidéken vörös-vörös kormány alakuljon. Warken CDU tag és jól ismeri egyetemista kora óta Peter Müller kereszténydemokrata miniszterelnököt. Mint mondta, ennek nincs közte az ügyhöz, ahol egyszerűen csak ügyfelét képviseli.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Oliver Pink és Thomas Prior Az ÖVP dilemmában című cikkében ismerteti a néppártnak az elnökválasztással kapcsolatos kételyeit. Josef Pühringer – Felső-Ausztria tartományfőnöke szerk. – támogatja Erwin Pröll jelöltségét. Christoph Leitl – gazdasági szövetség vezetője -„igen valószínűnek” tartja a saját jelöltállításról történő lemondást. Karlheinz Kopf nemzetgyűlési frakcióvezető szintén nem tartja még lefutottnak az indulást. Fritz Kaltenegger, a néppárt pártigazgatója viszont azt mondja mindenképpen lesz ÖVP jelölt az elnökválasztáson. Franz Fischler volt uniós biztos viszont Heinz Fischers megválasztását javasolja. Az ÖVP súlyos dilemmával küzd: állítson saját jelöltet a 2010-es elnökválasztásokon? S, ha igen, kivel? Erwin Pröll, Alsó-Ausztria tartományfőnöke, aki hivatalosan kiállt is egy néppárti jelölt mellett, s most is játszik az indulás gondolatával. „A végén úgyis megpróbálja”, nyilatkozta egy párttársa.

Egy másik viszont jóval szkeptikusabb: „Pröll a végén azt fogja mondani: ,Alsó-Ausztria nem tud nélkülem élni.‘“ Hiszen végig kell gondolniuk, hogy Erwin Pröll népszerűsége az Alsó-Ausztriától való távolság négyzetével csökken. Úgy tűnik Josef Pröll a néppárt elnöke kiadta a jelszót, mi csak akkor lépünk, ha Heinz Fischer már lépett. Addig senki sem mond semmit. Egyetlen egy néppárti kormánytagot sem lehet rávenni arra, hogy nyilatkozzon az elnökválasztás ügyében. Döntést egyelőre „késő őszre” halasztották – bármit is jelentsen az: „A két tartományi választások előtt biztosan nem – Vorarlbergben szeptember 20-án, Felső-Ausztriában szeptember 27-én voksolnak – s vélhetően a nemzeti ünnep – október 26-a – előtt sem születik meg a döntés, hallik a pártközpontból. Az indoklás némileg megszépíti a valóságot: Rövid kampányt szeretnének, s jelenleg ennél van súlyosabb megoldandó probléma. A döntésben jelentős szerepet fognak játszani a közvéleménykutatók.

Már most is állandóan azt kérdezik a néppárti politikusok, hogy ki lehet az a politikusuk, aki eséllyel indulhatna a hivatalban lévő elnök ellen. A legjobb esélyei továbbra is Erwin Pröllnek lennének, akkor is, ha ez a gondolat nem minden ÖVP politikusnak tetszik. Még – állítólag – a pártelnöknek sem. (Az alkancellár unokaöccse a tartományfőnöknek. Szerk.) Ha Hans Dichand a Krone Zeitung tulajdonosa szívesen látná az állam élén a két Pröllt: Az átlag osztrák inkább az egyensúlyokban hisz, ami annyit jelent, egy Erwin Pröll nevű államfő nem növelné Josef Prölls kancellári esélyeit. Hogy Fischert meg tudják verni, ahhoz Erwin Pröllnek Alsó-Ausztriában legalább olyan jó eredményt kell elérniük, mint tavaly (54,4 százalékot) a tartományi választásokon. Mi van akkor, ha az alsó-ausztriaiak nem kívánnak megszabadulni tartományfőnöküktől és csak azért ellene szavaznak? Ez az a bizonytalansági tényező, amitől számos néppárti politikus tart. Azonban az is világos, ha Erwin Pröll indulni akar, akkor senki sem lesz képes őt feltartóztatni. A motívumairól mindenhol csak találgatnak. Két magyarázat kísérlet verseng egymással. Az egyik, hogy Pröll amúgy sem lenne képes a legutolsó választási eredményét felülmúlni, így új kihívásokat keres. Másodszor a hatalom iránti vágya határtalan – már pedig a szövetségi elnöki funkció a legmagasabb pozíció Ausztriában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.