Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Majid Sattar Sehol sincs Schröder című cikkében veti fel a kérdést, mivel kívánja a Bundestag választások előtt megfordítani a katasztrofális népszerűségi adatait. Még mindig a 2002-es választási kampány számít az összes pártstratéga számára Gerhard Schröder machiavellista csúcsteljesítményének. Az akkori kancellár közeli munkatársa tudósított később arról az augusztusi két napról, amikor a kancellári hivatalban egy nyaktörő kampánystratégia-váltást hajtottak végre. Augusztus 3-án Schröder egy hannoveri kampányrendezvényen azt mondta: „Kalandokhoz nem állunk rendelkezésre.”
A mondatot látszólag az amerikai kormányhoz intézte, mely az iraki háborúra készült. Pedig Schröder a német néplélekről beszélt. Három évvel később ismét néhány forró augusztusi nap hozta meg az előrehozott Bundestag választásokon a fordulatot. A Bundestag vitatott feloszlatása az SPD-t népszerűségi szakadékba lökte; Schröder maga vonta le azt a következtetést, hogy a vörös-zöld koalíció kinőtte önmagát. A CDU-FDP koalíció győzelme biztosnak tűnt, sőt számos elemző akár a kereszténydemokraták abszolút többségét is elképzelhetőnek tartotta. A hónap közepén azonban kirobbant a vita a CDU-ban az Angela Merkel által pénzügyminiszternek jelölt Paul Kirchhof adópolitikai téziseiről. Nem véletlen, hogy a CDU bizonytalankodását ismét Schröder használta ki, aki az egész országban a heidelbergi professzoron viccelődött. S mint 2002-ben, 2005-ben is kihozta az SPD-t a 20 százalékos támogatottság gödréből, s majdnem sikerült neki a CDU-t is megelőznie.
Az SPD-ben azt kérdik, hol marad a hangulati fordulat? Franz Müntefering pártelnök már júniusra ezt várta. Kajo Wasserhövel a párt kampánymenedzsere kijelentette: a választások az utolsó pillanatban dőlnek el. Az SPD kormányzati részvétele a hétvégi tartományi választásokat követően a Saar-vidéken, Szászországban, vagy Türingiában az SPD számára megalapozhatja a Bundestag választási kampányban a hőn áhított kedvező fordulatot. A kérdés, milyen jelzéseket küldenek a választók. A Saar-vidéken és Szászországban lehetséges a CDU-FDP koalíció, de éppen úgy a nagykoalíció is. A Saar-vidéken és Türingiában elképzelhető az SPD-Baloldali Párt-Zöldek koalíció.
Financial Times Deutschland (ftd.de)
A német gazdasági napilap Kelet-Németország oktatási hiányosságoktól szenved című cikkében elemzi az egykori NDK felépítésének eddigi kudarcait. Kelet-Németország további gazdasági sikerei a közgazdászok vélekedése szerint a fiatalok jobb kiképzésétől, a gazdaság és a tudomány szorosabb együttműködésétől függ. A Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) a berlini fal leomlásának közelgő évfordulójára megvonta a keleti tartományok újjáépítésének eddigi mérlegét. A kifizetett milliárdok nagyrészt megtérültek. A politikának a jövőben a gyengélkedő innovációs képesség erősítésére és a demográfiai zsugorodás jelentette kihívásokra kell kiemelt figyelmet fordítania.
Klaus Zimmermann DIW elnök óvott a túlzott elvárásoktól és a téves összehasonlítási alapok kiválasztásától. Mint mondta, a termelékenység és a versenyképesség területén hatalmas előrelépés történt, s az infrastruktúra megújításában is számos eredményt képesek felmutatni. Joachim Ragnitz a drezdai Ifo gazdaságkutató intézet munkatársa arra utalt, hogy a születések számának drámai csökkenése már most érzékelhető a munkaerőpiacok az oktatási intézményekben. E tényezőktől a jövőben csökkenhet a gazdasági teljesítmény és a termelékenység. Elkerülhetetlen, hogy a jövőben idősebb emberek tovább dolgozzanak.