Németországban tervelték ki a titkos CIA-börtönöket?

A Süddeutsche Zeitung beszámol arról a feltételezésről, hogy a CIA Németországban állomásozó munkatársai a kidolgozói az egész világot behálózó titkos börtönrendszernek. A Die Welt arról tájékoztat, hogy mit tekintenek az egész földre veszélyesnek a német fiatalok.

2009. 08. 15. 9:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung

A müncheni napilapban Hans Leyendecker Itt a CIA frankfurti alállomása című cikkében foglalkozik azzal a hírrel, mely szerint Németországban dolgozták ki az amerikaiak titkos börtönhálózatukat. Kyle Dustin Foggo egykor a CIA szállásmestere volt Németországban. A The New York Times leleplezéséből kiderült, hogy Foggo Németországból irányította a titkosszolgálat titkos börtönrendszerének kiépítését, ahol iszlamista terrorgyanúsítottakat hallgattak ki. 2003 márciusában két CIA-s kollégája diszkréten eme kényes kérdés ügyében a segítségét kérte, s Foggo azonnal igent mondott annak ellenére, hogy az iraki és az afganisztáni háború már elég sok problémát okozott neki. Kyle Dustin Foggo szervezési zseninek számított a cégnél, s úgy tűnt, Frankfurtban a megfelelő helyen volt.

A börtönöknek teljesen egyformáknak kellett lenniük, hogy később nehogy a foglyok közül valaki felismerje, hol voltak valójában bezárva. 2006 májusában a CIA-központban lévő irodáját FBI-ügynökök átkutatták. Kollégái rájöttek, hogy Kyle Dustin Foggo különleges feladatai közben közeli barátjának is juttatott egy 1,7 millió dolláros megbízást. Foggo drága vacsorameghívásokat kapott és különleges utazásokon vehetett részt az üzletért cserébe. A barát ma már Kentuckyban tölti hároméves börtönbüntetését, amit kenőpénzügyéért kapott.

Die Welt

A napilapban M. Hollstein és K. Merkel A fiatalok aggódnak a világ jövője miatt című cikkében ismerteti a Bertelsmann alapítvány által végzett kutatás végeredményét. A német fiatalok több mint háromnegyede aggódik a világ jövője miatt. Közel 40 százalékuk igen aggasztó tendenciákat lát, „amennyiben a világ 20 évvel későbbi állapotára gondol”. A legnagyobb kihívást a fiatalok szerint nem a pénzügyi válság vagy a terrorizmus jelenti a világ jövője számára. Háromnegyedük a szegénységben látja a legfontosabb globális kérdést, amit 73 százaléknál a klímaváltozás és a környezetpusztítás követ, valamint az élelmiszer- és az ivóvízhiány (70 százalék).

A gazdasági és pénzügyi válságban csak 46 százalék látja a legnagyobb kihívást, míg a terrorizmusban mindössze 42 százalék. A fiatalok a legnagyobb veszélyek listájának utolsó helyére a világ népességének növekedését tették. Claus Tully, a müncheni Német Ifjúságkutató Intézet munkatársa azt a tényt, hogy a tanulmányban a gazdasági válságot viszonylag ritkán említették, politikai ellenlépésekkel magyarázta. „A gazdasági válság problémája ellen a politika határozottan és látványosan fellépett” – nyilatkozta Tully a lapnak. A témát ezért a fiatalok kevésbé értékelik problémaként, ellentétben például a klímaváltozással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.