Neue Zürcher Zeitung (Nzz.ch)
A konzervatív svájci napilap Nincs bocsánatkérés a svájci jogrend miatt című cikkében ismerteti Bern és Tripoli vitájának legfrissebb fejleményeit. A Svájc és Líbia közötti diplomáciai válság Bern Kadhafi egyik fiával szembeni „igazolhatatlan” és „szükségtelen” eljárása miatti bocsánatkérésével véget ért. Hans-Rudolf Merz kormányfő csütörtökön egy ilyen tartalmú megállapodást írt alá Tripoliban. Mindkét letartóztatott svájci állampolgár a következő napokban hazautazhat. A megállapodás „ára” Svájc számára nem volt éppen csekély. A szövetségi pénzügyminisztériumban (EFD) – Merz a tárca élén áll – nyilvánosságra hozott megállapodásban Svájc arra vállalt kötelezettséget, hogy Kadhafi Hannibal nevű fiának letartóztatását hivatalosan „igazolhatatlannak” és „szükségtelennek” nyilvánítják, és bocsánatot kérnek a genfi hatóságok eljárásáért. Ezentúl független döntőbíróságot alakítanak Londonban, mely kivizsgálja a líbiai diktátor fia és felesége letartóztatásának körülményeit. Amennyiben a bíróság arra a következtetésre jutna, hogy az eljárás jogtalan volt, akkor Svájcnak intézkednie kell a felelősökkel szemben. A szövetségi államnak biztosítania kell, hogy nem történik hasonló eset Líbiával és líbiai állampolgárokkal szemben. Líbiának és különösen a líbiai népnek szerette volna kifejezni bocsánatkérését a genfi rendőrség fellépése miatt – nyilatkozta Merz Tripoliban. A kormányfő a svájci televízió 10 perccel 10 előtt című hírműsorának kijelentette: a nyilatkozat célja az volt, hogy a személyforgalmat fenntartsák a két ország között, s ismét megnyissák a líbiai piacot. „Ennek ára az volt, hogy kifejezzük sajnálkozásunkat az aránytalan letartóztatás miatt” – nyilatkozta Merz. Egyáltalán nem kért bocsánatot a svájci jogrend, csak azokért a körülményekért, melyek közepette Kadhafit letartóztatták. „Ott tényleg kemény dolgok történtek” – magyarázta a kormányfő. Al-Mahmudi líbiai kormányfő a bocsánatkérést bátor tettnek nevezte, és a probléma megoldása irányába tett első lépésnek tekinti. „Az irritáció és a megkönnyebbülés között ingadozom” – nyilatkozta Dick Marty, a felsőház külügyi bizottságának elnöke. Szerinte Svájcot megalázták, ugyanakkor megkönnyebbült a két svájci „túsz” kiszabadulása miatt.
Genf kanton rendőrsége 2008 júniusában a bíróság utasítására letartóztatta Hannibal Kadhafit és feleségét, akiket két szolgájuk állítólagos bántalmazásáért őrizetbe vettek. Két nap után a párt 500 000 frank óvadékért szabadon bocsátották, majd szeptember elején megszüntették ellenük az eljárást. A feljelentést tevők korábban visszavonták a vádat. Líbia a letartóztatásra egy sor megtorlásnak szánt lépéssel válaszolt.
Die Welt (Welt.de)
A konzervatív német napilapban Michael Wolffsohn A Bundeswehr az alsóbb osztályok hadereje című cikkében ismerteti a szövetségi véderő müncheni egyetemi oktatójának véleményét. A Bundeswehr állományának 35 százaléka az új tartományokból érkezik, pedig a lakosságon belüli arányuk alig 20 százalék. Ez a tény alátámasztja azt a tételt, miszerint a Bundeswehr úton van afelé, hogy az alsó társadalmi osztályok hadereje legyen: munkalehetőség hiányában és nem igazán a belső meggyőződés okán szolgál a keletnémetek vagy a munkát kereső nyugatnémetek számára mint elindulási és felemelkedési csatorna. Ez ugyan legitim, de szociológiai értelemben ellentmond annak, amit igazi „néphadsereg”-szellemnek neveznek, s így egyre inkább részhadsereggé zsugorodik. Érdemes megjegyezni, hogy a katonai pályának inkább hivatásnak kell lennie, mint egyszerű foglalkozásnak, éppen azért, mert életveszélyes. A szerző cáfolja azt az állítást, miszerint a Bundeswehrnek lenne stratégiája a külföldi bevetéseken, példa Afganisztán: Peter Struck (SPD) volt honvédelmi miniszter 2002 decemberében bejelentette, hogy Németország biztonságát a Hindukusnál fogják megvédeni. Néhány nappal ezelőtt megismételte ezt a feltételezését. Afganisztánban időközben a biztonsági helyzet sokkal rosszabb, mint valaha, s a Bundeswehr mindenekelőtt azzal foglalkozik, hogy önmagát megvédje. Ha katonáink a Hindukusnál lőnek, akkor azt kockáztatják, hogy vizsgálatot indít ellenük a potsdami államügyészség. Újabban a Bundeswehr legalább az ügyvédi költségeket vállalja. Struck vezetése alatt katonáink elsősorban azzal voltak elfoglalva, hogy kutakat fúrjanak, vagy magukat beássák. Miként az oderai árvíznél, a Bundeswehr mint Németország legjobb katasztrófavédelmi szervezete ténykedett. A Bundeswehr a tálibok számára megszálló és ellenség, akik most már olyan erősnek érzik magukat, hogy megtámadják a szervezetet. A Bundeswehr sokéves jelenléte sem a biztonság, sem a politikai keretfeltételek vagy az ópiumterjesztés elleni harc terén nem javított a helyzeten. A tálibok és az al-Kaida a támaszpontjaikat egyre inkább áthelyezték Pakisztánba.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást