Sztálin és Hitler szövetsége

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol arról, miként vált a Molotov–Ribbentrop-paktum titkos záradéka az orosz hatalmi politika játékszerévé. A Die Presse tudósít a temelini atomerőmű bővítése miatt kirobbant osztrák–cseh vitáról.

2009. 08. 25. 10:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse

A napilap Bírálat Temelin miatt című cikkében tudósít Jan Fischer cseh miniszterelnök bécsi látogatásáról. Werner Faymann (SPÖ) Jan Fischer miniszterelnök bécsi munkalátogatása alkalmával bírálta a temelini cseh atomerőmű továbbépítését. „Az energiapolitika az a téma, ami évek óta leginkább elválaszt bennünket” – nyilatkozta Faymann, aki hétfői sajtótájékoztatóján megerősítette Ausztria határozott atomenergia-ellenes álláspontját. Faymann világossá tette a cseh miniszterelnöknek, hogy „számunkra a vízenergia és a megújuló energia az elsődleges, ezentúl támogatjuk a Nabucco gázvezetéket”. Az energiapolitikai nézeteltéréseket megerősítette a cseh miniszterelnök is. Mindkét kormányfő hangsúlyozta, a felmerülő problémákról és az esetleges biztonsági kérdőjelekről továbbra is tárgyalni kívánnak.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Michael Ludwig Történelemkép terhes kérdőjelek nélkül című moszkvai keltezésű cikkében elemzi Oroszország múltképét a Molotov–Ribbentrop-paktum évfordulóján. Az EBESZ képviselői augusztus 23-át, a Hitler–Sztálin-paktum évfordulóját javasolták a nemzetiszocializmus és a sztálinizmus áldozatai emléknapjának. Az oroszoknak viszont megtiltották, hogy egyenlőségjelet tegyenek a nemzetiszocializmus és a bolsevizmus közé: a moszkvai külügy új határozatot követelt, melyben méltatták volna a Szovjetunió hozzájárulását a nemzetiszocializmus feletti győzelemben. Mintha a javaslat célja az lett volna, hogy kisebbítse az orosz áldozatokat és nem annak a kérdésnek a felvetése, miként lehetett a két diktátor a háború első két évében szövetséges. S e szövetség következtében Sztálin – Hitler árnyékában – újabb területeket és országokat kebelezett be a szovjet birodalomba. Moszkva továbbra is kitart amellett, hogy nem hagy különbséget tenni a diktátor és bűnös rezsimje, valamint az országában élő emberek között, s a sztálinizmus bírálatát azonnal Oroszországot támadó kritikaként értékeli. A Molotov–Ribbentrop-paktum titkos záradékának tagadása fontos része volt a Szovjetunió önképének. A békeszerető állam mítoszát csak akkor adták fel, amikor már más levéltárakban végzett kutatások alapján az fenntarthatatlan volt. 1989 decemberében a népi küldöttek kongresszusa ugyanis a paktumot és titkos záradékát jogellenesnek és kezdettől fogva érvénytelennek nyilvánította. Az önkép, miszerint a Szovjetunió Németország „szószegő támadásának” ártatlan áldozata lenne, mindenképpen megrendült. Erre az alapra lehetett volna kapcsolatokat építeni a Sztálin által megszállt szomszédokkal, erre vonatkozó kísérletek léteztek Jelcin idejében. Ma Moszkvában Kelet-Közép-Európa szovjetizálása ismét a helyes politikának számít, legalábbis a legfrissebb, hivatalos támogatással készült történelemkönyv szerint. Leonyid Brezsnyev pártfőtitkársága alatt alakult ki a „Győzelem szentté avatása”. Az állam minden rendelkezésre álló eszközt bevetett, hogy a kellemetlen kérdőjelek nélküli történelem képet megformálja és bebetonozza. Sztálinnak a győzelemben elért érdemeit ismét előtérbe állították. A generalisszimusz hadvezéri képességeinek bírálata és a Hitlerrel kapcsolatos együttműködésének emlegetése kezdettől fogva az árulás gyanúját vonta maga után. Hogy egészen biztosra menjenek, e koncepció alapján még a háborús emlékiratokat is átírták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.