Nincs szükség újabb menekültekre

A Die Presse ismerteti a jobboldali osztrák pártok álláspontját, miszerint Ausztriának nincs szüksége további menekültekre. A Tages-Anzeiger beszámol az abszurd svájci nyelvhasználati és elnevezési vitáról.

2009. 09. 03. 7:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilapban Antonio Cortesi, Ha a nyelvjáráshullám félrevezeti a tűzoltókat című cikkében foglalkozik a Thurgau kantonban dúló nyelvi vitával. A Thurberg egy kedvelt kirándulóhely Weinfelden felett. Aki azonban az interneten keresi ezt, az könnyen 15 kilométerrel a kívánt cél mellett landolhat. Ennek oka, hogy számos internetes kereső program már átvette nyelvjárási nevét, a Tuurbärg-t.
Közel 10 000 hely és dűlőnév nyelvjárási nevét vették át – a Bódeni-tótól délre fekvő szerk. – Thurgau kantonban. Így lett Nollenből Nolen, Rotbühlből Roopel és – talán az egyik legfurcsább példa – Matzenreinből Maazerooa. Az ősrégi nyelvjárási formákhoz történő visszatéréssel, „egy fontos kulturális értéket kívánnak megtartani”, indokolja a radikális névváltoztatási hullámot Kaspar Schläpfer a kanton illetékes kormánytagja. Ő azonban nem számolt a lakosság masszív ellenállásával.

Az átkeresztelés rontja az üzletet, nyilatkozta a Thurberg tulajdonosa, mert több mint százéves étterme elveszítette felismerhetőségét. Felháborodott olvasói levélírók azon viccelődnek, hogy a régi írásmódra még a nagyszülők generáció sem tud emlékezni. Mások attól tartanak, hogy vészhelyzetben a tűzoltók, vagy a mentők későn fognak megérkezni, mert a helynevek a térképen és a GPS rendszerben eltérnek egymástól.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilap Ausztria határozottan elutasítja a betelepítéseket című cikkében ismerteti a szövetségi kormány álláspontját az uniós menekültügyi tervekkel kapcsolatban. Ausztria továbbra sem kíván részt venni, ha a menekültek, különösen bizonytalan övezetekből, az uniótól távoli területekről kerülnének betelepítésre. „Mi már jelenleg is igen jelentősen hozzájárulunk más menekültek és menedékérők felvételében, ezért országunk nem fog részt venni ebben”– nyilatkozta Maria Fekter (ÖVP) belügyminiszter. Ő ugyan örül annak, hogy az EU erőlteti harmadik országból érkezők befogadását, „döntő azonban, hogy ennek a bizottság döntése alapján önkéntesen kell történnie, s más országra nem szabad nyomást gyakorolni, ha egy ország nem kíván részt venni.”

A legnagyobb osztrák EP-frakció, a néppártiak szintén elutasítják a javaslatot. Vezetőjüknek, Ernst Strasser a bizottság javaslata „valóságidegen és hamis”. „Európa lehetőségeit már most is meghaladja azon menekültekkel való foglalkozás, akik már itt vannak”– nyilatkozta a lapnak. Azzal érvel, hogy Ausztria Görögország, Ciprus, Málta és Svédország után az az ország, amelyik a legtöbb menekültkérvényt feldolgozza. 2008-ban közel 13 000-t. Az FPÖ és a BZÖ szerdán szintén határozottan nemet mondott az elképzelésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.