Nem minden képzés számolható el

Több munkavállalói képzés költsége nem számolható el a szakképzési hozzájárulás keretében – hívta fel a figyelmet az RSM DTM Hungary Zrt. tanácsadó vállalat hétfői közleményében.

MNO
2010. 02. 23. 7:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cég emlékeztetett: az idén február 25-ig kell bevallaniuk 2009-es éves szakképzési hozzájárulási kötelezettségeiket a vállalkozásoknak, a tavaly évközben életbelépett szabályozói változások alapján, amelyek 70 százalékról 60 százalékra csökkentették a szakképzési hozzájárulás terhére igénybe vehető költségkeret arányát. A hozzájárulás alapja 2009. január elseje óta a társadalombiztosítási járulékalap, mértéke pedig 1,5 százalék, amely az első féléves előlegből és a második féléves kötelezettség részből tevődik össze.

A szakképzési hozzájárulásból származó költségvetési bevétel 2009-ben meghaladta a 40 milliárd forintot. A tanácsadó vállalat közleményében kiemelte: a szakképzési hozzájárulás terhére csak az a külső képzés számolható el, amelyet – a vállalkozás saját szervezetétől elkülönült – akkreditált felnőttképzési intézmény biztosít a munkavállalók részére. Emellett a munkáltatók gyakran figyelembe veszik az elszámolásnál a diplomát biztosító képzés költségeit is, amelyre azonban nem biztosít lehetőséget a szabályozás, mivel e képzések nem tartoznak a szakképzésről szóló törvény hatálya alá. Az RSM DTM Hungary rámutatott: hasonlóképpen nem tartozik a figyelembe vehető körbe a készségfejlesztés sem. Így például a vezetői és csapatépítő tréningeket egyedileg kell értékelni, és megítélni azok elszámolhatóságának esetleges korlátait.

A szakképzési hozzájárulási kötelezettség elszámolásának alapvetően nem akadálya, ha a képzésre nem Magyarországon, hanem az Európai Unió területén kerül sor, azonban a képzést folytató intézménynek a hazai szabályozások szerint akkreditált intézménynek kell lennie. Az elszámolhatóság kötelező eleme a szolgáltatási szerződés megkötése az akkreditációval rendelkező képző intézménnyel, s a képző intézmény akkreditációs tanúsítványának másolata az elszámolás egyik megőrzendő dokumentuma. Egy hosszabb időszakon átnyúló képzés esetében a vállalatnak érdemes a szerződésben azt is biztosítania, hogy a képző intézmény akkreditációjának megőrzéséről, vagy ennek ellenkezőjéről hogyan tájékoztatja partnerét – tette hozzá a vállalat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.