Radioaktív sirályokra vadásznak

2000 óta kilenc százalékkal csökkent az Egyesült Államokba utazó külföldi turisták száma, ez pedig több mint 400 ezer álláshelybe került az ágazatnak. Ezért most egy olyan törvényt készülnek elfogadni, amely népszerűsítené az országot – írja a CNNMoney. Radioaktív sirályokra vadásznak a Sellafield atomerőmű közelében – tudósít a BBC. A vezetőség szerint – a megelőző intézkedések ellenére – egyes madarak bejuthattak a használt üzemanyagot tároló gödrökhöz, s így valószínűleg sugárfertőzöttekké válhattak.

Kovács N. László
2010. 02. 25. 15:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

CNNMoney (cnnmoney.com)

Több külföldi turistát szeretne látni földjén az Egyesült Államok – írja a CNN gazdasági aloldala. A törvényhozók már jövő héten megszavazhatják a beutazás népszerűsítését célzó törvényt, mely egy független, nonprofit szervezet felállítását írja elő, amit a turistáktól szedett egyszeri illeték és az idegenforgalmi szektor finanszírozna.

Az Egyesült Államok az egyetlen fejlett ország, mely nem hirdeti önmagát turisztikai célpontként, bár az államok, a hotelláncok és az üdülőhelyek így is milliókat költenek reklámra évente. Az Oxford Economics nevű tanácsadó cég az Amerikai Turisztikai Szövetség megbízásából készült tanulmányában azt írja, a törvény által finanszírozott reklámkampány következtében több mint évi másfél millióval több külföldi turista látogatna az országba. Ezek az emberek nagyjából négymilliárd dollárt költenének, ami 40 ezer új munkahelyet tudna finanszírozni.

„A turizmus minden szövetségi államban elsődleges gazdasági hajtóerőnek számít” – igyekezett hangsúlyozni a törvény fontosságát Harry Reid is, a szenátus többségi vezetője a törvényt elővezetve. A felállítandó szerv félig magán-, félig állami vezetéssel bírna, irányítását pedig ugyanúgy egy 11 fős testület látná el, mint a városi turisztikai hivatalokét. A rendelkezés évente egyszer, de legfeljebb kétszer fizetendő díjat ró a vízummentességet élvező országokból érkező látogatókra. A kiszabott tíz dollárt akkor kell majd fizetni, amikor a beutazók előzetes engedélyt kérnek az országba lépéshez.

A törvény szövegében a marketingcélok mellett fontos programpontként szerepel még a belépési feltételek világossá tétele és az Amerikával szemben élő tévhitek ellen való küzdelem is. A törvény egyedülálló módon mindkét politikai oldal támogatását elnyerte. Az alsóház már el is fogadta a rendelkezést, és valószínűleg a szenátus is hasonlóképp dönt majd hamarosan.

A turisztikai szövetség szerint sok külföldi látja elutasítónak és bonyolultnak az amerikai belépési folyamatot, ezen hit ellen veheti fel eredményesen a harcot egy kormányzatilag is támogatott reklámkampány. „Ugyan sokan szeretnének eljutni Amerikába, de ha döntésre kerül a sor, végül gyakran más célpont lesz a nyerő” – mondja Adam Sacks, az Oxford Economics turizmussal foglalkozó alközpontjának igazgatója.

Valójában egyre kevesebben utaznak az Egyesült Államokba: 2000 óta kilenc százalékkal csökkent a külföldi turisták száma, ez pedig több mint 400 ezer álláshelybe került az ágazatnak, mely nyolcból egy amerikainak nyújt megélhetési forrást valamilyen formában.

BBC (bbc.co.uk)

Radioaktív sirályokra vadásznak a Sellafield atomerőmű közelében – tudósít a BBC. A vezetőség szerint – a megelőző intézkedések ellenére – egyes madarak bejuthattak a használt üzemanyagot tároló gödrökhöz, s így valószínűleg sugárfertőzöttekké váltak. Az erőművet irányító társaság sietett megnyugtatni a közvéleményt, a madarak olyan csekély mértékben fertőződhettek meg, hogy nem jelentenek veszélyt emberre.

„Kézben tartjuk a helyzetet” – nyilatkozta a cég egyik szóvivője. „A szabad égen fekvő üzemanyag-tároló gödrökhöz könnyen hozzáférnek a sirályok, ez pedig csekély mértékű sugárfertőzéshez vezethetett. Bár az alapos ellenőrzés rávilágított, az emberi egészségre egyáltalán nem veszélyes mértékű ez a fertőzés, meg kell tennünk mindent, hogy a madarak populációja csökkenjen az erőmű környezetében.”

A társaság nyilatkozata szerint „biztonságos és emberséges” módszereket alkalmazó specialistákat bíztak meg a feladattal, akik többek között összeszedik majd a sirályok tojásait az erőmű területén és eltávolítják a fészekrakáshoz vagy ételként hasznosítható anyagokat a környékről, hogy az kevéssé vonzza a letelepülni vágyó madarakat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.