BBC (bbc.co.uk)
David Cameron „hazafiúi kötelességének” tartja, hogy pártja győzedelmeskedjen a választásokon – írja a BBC. A toryk vezére a BBC 5 rádiót avatta be a konzervatívok szokásos tavaszi konferenciáján hamarosan megtartandó beszédének egyes részleteibe.
A konzervatív politikus szerint az Egyesült Királyságban „teljes káosz és zűrzavar” uralkodik, ezért kötelessége pártjának megnyerni a szavazást. A Sunday Timesban nemrégiben megjelent közvélemény-kutatás szerint a toryk előnye kétpontosra csökkent. „Ugyan ez csak egyetlen számadat, de azt hiszem, jól mutatja, mennyire kiábrándultak országunk lakói a politikából, mennyire nehéz egy ilyen időszak után megszerezni a bizalmukat” – magyarázta Cameron a megfogyatkozott előnyt, „Egyértelművé kell tennünk, hogy most vagy újabb öt év következik Gordon Brown vezérlete alatt, vagy változás és igazi vezetés a Konzervatív Párt irányításával.”
Cameron ezért „egyenesen a szíve legmélyéről” szól majd pártja brightoni konferenciájának hallgatóságához. „Azt hiszem, sok kérdés motoszkál az emberekben velünk kapcsolatban: mit tartunk fontosnak, képesek vagyunk-e a változás elindítására” – mondta. „Ezekről próbálok meg minél érthetőbben, befogadhatóbban beszélni, hogy a legutolsó kételyt is eloszlassam.” A toryk bejelentették kampányszlogenjüket is: „Vote for Change”, azaz „Szavazz a változásra” – ugyanaz, melyet Barack Obama is használt elnökválasztási kampánya során. A konzervatívok programja „azonnali és valós” beavatkozást ígér a legsürgetőbb hat területen: költségvetési hiány, vállalkozások, családok, egészségügy támogatása, iskolák fejlesztése és a politika megtisztítása.
A Munkáspárt szerint azonban a közvélemény-kutatás nem csupán egy egyszerű „adatsor”, hanem az „emberek változó véleményének biztos jele”. Peter Hain munkáspárti politikus szerint a britek „egyre gyanakvóbbak Cameron ígéreteivel szemben, egyre inkább megkérdőjelezik a konzervatívok terveit”. A jelenleg a két nagy párt támogatottságának felével rendelkező liberális demokraták szerint viszont egyedül ők képesek megmenteni az országot, az emberek pedig májusban a „régi módszer” (azaz a két hagyományos párt) és a „valódi változás” (azaz a liberális demokraták) között választhatnak.
A voksolást hivatalosan júniusig kell megtartani, igen valószínű azonban, hogy a végleges időpont május elejére esik majd.
CNN (cnn.com)
Hotdogárus, betonozó: az amerikai olimpikonok számára sem könnyű az élet – írja a CNN. Ugyan a világ legjobb atlétái évente néhány hétre a figyelem középpontjába kerülnek, valamiből nekik is meg kell élniük, és ez még az Egyesült Államokban sem olyan egyszerű, mint gondolnánk.
Természetesen vannak olyanok, akiknek nem fáj emiatt a fejük. A snowboard-versenyző Shaun White vagy az alpesi síző Lindsey Vonn milliós szponzori szerződéseket írt alá, nekik tehát nem kell aggódniuk a lakbér miatt.
Tyler Jewell, szintén snowboardos, aki szombaton tizenharmadik helyen végzett a paralel óriás-műlesiklás nevű számban, azonban évekig hotdogot árult egy új-mexikói állami vásáron, de golfpályagondnokként és betonozómunkásként is dolgozott már. „Nehéz teljes munkát találni, ha az ember öt órát edz naponta” – mondja a hódeszkás. Jewell korábban a Home Depot nevű áruházban dolgozott, mely szerződésben állt az Amerikai Olimpiai Bizottsággal: részmunkaidőben foglalkoztatott olimpikonokat, teljes bért fizetett azonban nekik. Az együttműködésnek 2009-ben vége lett. A bizottság szeretné újraindítani a programot, a gazdasági válság idején azonban nehéz olyan céget találni, mely hajlandó többet fizetni kevesebb munkáért.
A sport pedig korántsem olcsó mulatság: ugyan a bizottság természetesen támogatja az olimpikonokat, annyi pénzük nincsen, hogy minden költségüket fedezni tudja. Nicole Joraanstad curlingező felkészülése például 150 ezer dollárba került, és ebben még nincsenek benne az olimpia költségei. Joraanstad humánerőforrás-menedzserként dolgozik egy telekommunikációs cégnél – teljes munkaidőben. A versenyekre éves szabadságkeretéből jár, a felkészülési idény legkeményebb napjaiban pedig nyolc órát dolgozik és négy órát edz – de legalább van munkája.
A legtöbb atléta legalább két-három hónapot utazik évente, ez pedig az egyébként toronymagas munkanélküliség közepette tovább csökkenti munkaerő-piaci értéküket. Különösen nehéz helyzetben vannak a téli olimpikonok, hiszen az általuk gyakorolt sportágak nem különösen népszerűek az Egyesült Államokban. A női curlingcsapat például kilenc versenyen vett részt tavaly szeptember és idén január között: ebből nyolcat Európában vagy Kanadában rendeztek.

Orbán Viktor: Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen