„Ha Robert Fico marad a kormányfő, akkor a kapcsolatok továbbra is kiélezettek maradnak, tekintet nélkül arra, hogy ki lesz a magyar miniszterelnök. Nyolc évig Orbán ellenzékben volt, a kapcsolatok pedig kiéleződtek, úgyhogy valószínűleg nehezen lesz változás a kölcsönös kapcsolatokban attól, hogy ő kormányfő lesz. A kapcsolatok akkor sem voltak jók, amikor Medgyessy, Gyurcsány vagy Bajnai állt a kormány élén” – jelentette ki a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) stratégiai alelnöke abban az interjúban, amelyet a Tyzden című szlovák politikai hetilap legújabb, idei 9. számában közölt.
„Az 1998 és 2002 közti időszakban, amikor Orbán Viktor volt a magyar miniszterelnök, a kapcsolatok nagyon jók voltak. Véleményem szerint ezek azon a napon romlottak meg, amikor megnyitották a Párkány és Esztergom közti hidat. Orbán ugyanis akkor nagyobb tapsot kapott, mint Dzurinda. Akkor romlott meg a kapcsolat a két politikus között, és ez hatással volt a két ország közti kapcsolatokra is” – fejtette ki Duray. Hozzátette: „Véleményem szerint ez eléggé meghatározó nap volt, bizonyos érzelmi törés, amely később fokozatosan kifejezésre jutott”. Az MKP – jegyezte meg Duray – felkérte a magyarországi pártokat, hogy a szlovákiai magyarság ne legyen kampánytéma a választások előtt. A júniusi szlovákiai választással kapcsolatban az MKP alelnöke úgy vélekedett, hogy „nagyjából tizenkét képviselőnk lesz”.
A 2006-os parlamenti választáson az MKP 20 mandátumot szerzett. A pártnak most 15 képviselője van, mert öten kiléptek és megalakították a Híd-Most nevű pártot. „Nem tudom, hogy beszélhetünk-e két magyar pártról, mivel a Híd visszautasítja, hogy így definiálják. Azt viszont el kell ismerni, hogy meg szeretnék szerezni azokat a szavazókat, akik korábban az MKP-ra voksoltak” – jegyezte meg kérdésre válaszolva Duray.
Az MKP és a Híd esetleges konfrontációjával kapcsolatban úgy vélekedett: „A kampány során bármiféle ütközés, konfrontáció helytelen dolog volna. A mi választónk nem szereti, ha a pártok ölre mennek egymással”. Duray szerint Csáky Pál azért jobb elnöke az MKP-nak, mint volt korábban Bugár Béla, aki most a Híd elnöke, mert „Csáky egyetlen olyan csoporttal sincs összefonódva, amelyet lobbistának lehetne nevezni”. Az MKP alelnöke szerint a szlovákiai magyarság „politikailag valószínűleg szétforgácsolódna”, ha most, 1990 óta először nem kerülne be képviselője a parlamentbe. Az MKP és a Híd esetleges egyesülését firtató kérdésre Duray azt mondta: „Lehetséges egy ilyen forgatókönyv is, de ebben az esetben mindkét oldalon hatalmas változásoknak kellene bekövetkezniük. A jelenlegi helyzetben ez a két párt nem tud egyesülni”. Saját politikai jövőjével kapcsolatban leszögezte, hogy a júniusi választáson indul „utoljára”.
(MTI)

Ezt elkapták a zsaruk: minden autós álma vált valóra – videó