Az elkövetőket még 2008 júliusában, egy nagyszabású akció keretében fogták el, a csoport vezetőjét az illetékes bíróság 2009. április végéig előzetes letartóztatásba helyezte – mondta Jánvári Regina, a nyomozó hatóság nyíregyházi hivatalának sajtóreferense.
A pénzügyőr főhadnagy tájékoztatása szerint a csalássorozat értelmi szerzője hajléktalanokat használt fel arra, hogy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó céget alapítson, melynek keretein belül hozzáférhetett más gazdasági társaságok által foglalkoztatott magánszemélyek adataihoz. Mintegy 250 adózó személyi adatait felhasználva valótlan tartalmú, ismeretlenek által aláírt szja-bevallásokat nyújtottak be különböző APEH-igazgatóságokhoz, megjelölve azokban az adóelőleg-visszatérítés jogcímét; az összeg alkalmanként és személyenként soha nem haladta meg a 100 ezer forintot. A csoport vezetője ezután több banknál nyittatott a hajléktalanokkal bankszámlát, melyekre az adó kiutalását kérte, majd a folyószámlákhoz tartozó kártyákkal bankjegykiadó automatáknál vette fel a pénzt. Így összesen 30 millió forintot kívánt jogosulatlanul felvenni, ebből az APEH 20 millió forintot utalt ki, majd a bevallások hamis voltát észlelve a többi kiutalást megtagadta.
A bejelentetett polgári jogi igények biztosítására a bíróság a bankszámlák zár alá vételét rendelte el – tette hozzá a sajtóreferens. A vezetőt és a megvalósításban közreműködő négy hajléktalant – mint bűnsegédeket – gyanúsítottként vonták felelősségre jelentős kárt okozó, üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett csalás bűntette miatt, melyet a törvény 2 évtől 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntet.
(MTI)

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére