Homályban maradnak a kommunizmus bűnei? Tőkés tiltakozik

Tőkés László európai parlamenti képviselő felháborodását fejezte ki hétfőn Nagyváradon amiatt, hogy eltávolították Marius Opreát a Kommunizmus Bűneit Vizsgáló Intézet, valamint Dinu Zamfirescut a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet éléről.

MNO
2010. 03. 01. 13:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tőkés sajtóértekezletén arra az intézkedésre reagált, amelynek keretében Emil Boc miniszterelnök a hét végén leváltotta az említett intézmények éléről a kommunizmus bűneinek feltárásával foglalkozó két szakembert, akiket még a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kormányzása idején neveztek ki. Boc lépését sokan pártpolitikai indíttatásúnak tekintik.

A leváltásról szóló határozat a hivatalos közlönyben még csak most jelent meg, ezzel érvénybe lépett a miniszterelnöki hivatal fennhatósága alá tartozó két intézmény összevonásáról szóló tavaly novemberi kormányhatározat. Akkor a Boc-kabinet a válság miatti megtakarításokkal indokolta az intézkedést, de Oprea egy ideig megőrizhette tisztségét az egyesített új intézmény élén annak ellenére, hogy a liberális párt tagja. Mostantól azonban az intézet ügyvezető elnökévé Ioan Stanomir alkotmányjogászt, tudományos tanácsának vezetőjévé pedig Vladimir Tismaneanu politológust nevezte ki a miniszterelnök, mindketten a Boc vezetése alatt álló Demokrata-Liberális Párthoz (PD-L) és Traian Basescu államfőhöz közel álló szakemberek.

Marius Oprea leváltása már a „levegőben volt”, a várható intézkedés ellen már több civil szervezet is tiltakozott. Így tett Herta Müller Nobel-díjas írónő, Tőkés László is felemelte már korábban szavát, s az ellenzők között volt Emil Constantinescu volt államfő is. A Jurnalul National hétfői számában emlékeztetett: Crin Antonescu, a PNL elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy Oprea és Zamfirescu valóban szakember módjára végezte dolgát, vagyis az általuk vezetett intézmények élén semmiféle „politikai partizánkodással” nem foglalkoztak, nem vettek részt kampányban, tisztségüket nem használták fel a liberális párt érdekeinek szolgálatára.

A bukaresti Új Magyar Szó és az erdélyi Krónika egyaránt idézi Marius Opreát, aki hangsúlyozta: a kormányfő már korábban megváltoztatta az intézet jogköreit, így annak a továbbiakban nem áll jogában a kommunizmus idején meggyilkolt személyek holtteste után kutatni. A történész úgy véli, egyeseket zavart, hogy korábban az intézmény munkatársai olyan – a diktatúra idején elkövetett — bűncselekményeket tártak fel, amelyek sorra az ügyészségre kerültek, és kivizsgálásuk folyamatban van. A Krónika hétfői vezércikkében megállapítja: az ellenérdekeltek még ma is sokan vannak, és jelentős politikai befolyással rendelkeznek. „Ezért a civil társadalomra jókora felelősség hárul annak megakadályozására, hogy az intézet ne váljon érdemi munkára képtelen kirakatintézménnyé. A küzdelem a múlt feltárásáért folytatódik, a frontvonal túloldalán ugyanazok állnak, akik húsz éve” – olvasható a lapban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.