Nem mindennapi állatra figyeltek fel

Egy Magyarországon kuriózumszámba menő kistestű bagolyfaj példányait, törpekuvikokat láttak az Aggteleki-karszt területén, Szádvár környékén; a madár, amely a magas hegyek fenyves és elegyes erdeit kedveli, kóbor állat nálunk, azaz alkalmi megjelenésű a hazai erdőkben.

MNO
2010. 03. 02. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Aggteleki Nemzeti Park tájékoztatása szerint február végén és március első napján vették észre a nem mindennapi állatokat. A törpekuvikok a Kárpát-medencében fészkelnek, de hazánkban ritkán látott vendégek. Országosan az adatok szerint eddig tíz körül mozog azon megfigyelések száma, amikor sikerült szemügyre venni egy-egy példányt idehaza. Elsősorban az Aggteleki-karszt területén, illetve Kőszeg környékén fordult elő néhány madár. Télen, vélhetően a hideg elől húzódtak le a szomszédos hegyekből, de arra is volt már példa, hogy „átnyaraló volt” egy-egy példány. Jelenleg nem is egy, hanem két törpekuvikot látott egy madarász, feltehetően a madarak párban álltak.

A nemzeti park munkatársai figyelemmel kísérik majd sorsukat, azt különösen szeretnék tudni, valóban egy párt alkotnak-e a példányok. Berényi Zsombor, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) munkatársa az MTI-nek elmondta: a madarak számára ideális lehet a környezet, hiszen a közelben, a szlovák határ másik oldalán vannak fenyvesek is. A szakember elképzelhetőnek tartja azt is, hogy a populáció növekszik a madár eredeti életterületén, emiatt átnyúlhat a fészkelőállomány. Emlékeztetett: ez a kis bagolyféle a zárt, háborítatlan fenyvesek madara, a hazánkkal szomszédos országok mindegyikében fészkel, így a szlovák határhoz közel, a Szlovák-érchegységben is költ. Onnan kóborolnak egyes példányai hazánk északi és északkeleti területeire.

Főleg rágcsálókkal táplálkozik, de mivel nappal is vadászik, ezért a kisebb termetű énekesmadarakat is zsákmányul ejti. Hozzátette: az elkövetkező években talán megtelepedése is várható a határ mentén fekvő, sűrű erdőkkel övezett hegygerincek közelében. Megjegyezte: ha a most látott törpekuvikok párt alkotnak, akár költésre is készülhetnek – harkályok elhagyott odúiban –, és ezzel új fészkelő fajjal bővülhetne a hazai madárfaunánk.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.