Íme, hát megleltem hazámat

Közeledett a költészet napja, Jószef Attila születésnapja. Csak álltam és egyetlen József Attila-verssor sem jutott eszembe. Nem beszélgettem a költőről senkivel, József Attila mégis egyszerre csak bennem élt, nem mint irodalom, hanem mint sors, és néma fájdalommal töltött be.

Pálfi Krisztina
2010. 04. 11. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyszer mesélte valaki, hogy elérzékenyült, amikor egy eredeti József Attila-kéziratot foghatott a kezébe. Én meg csak bámultam rá bambán, nem értettem. De most, most nem tudom, hogy történt, ugyanilyen megindulás fojtogatott. Nem tudom, mi készítette elő azt a lelkiállapotot, hogy most már túlcsorduljon, s a föltépett jelenben megérezzem mindazt, amit Magyarországon oly furcsán is, de ritkán érezhet ennyire az ember: a hazát.

Csak sétáltam, aztán elvetődtem a sínekhez, s tompán, dobogva, titkosan elkezdett sírni bennem egy vers: „Íme hát megleltem hazámat…”. Minden lépés közelebb vitt ahhoz a földhöz is, „ahol nevemet / hibátlanul írják fölébem, / ha eltemet, ki eltemet”. És már jólesett a lábam sajgása, a kilométerek fogyhatatlan egyformasága, jólesett a végeláthatatlan út. Az a föld fáraszt ki, mely „befogad, mint a persely”. És nem, még ma sem kell a „vasgyűrű, melybe vésve a szép szó áll, hogy új világ, jog, föld”.

Úgy látszik, vannak dolgok, amelyek sokak számára üres ideológiák maradnak, pedig tele vannak érzelemmel és tartalommal, s egyszerre váratlanul fölszakadnak az emberben, s lesznek pusztító vagy építő erővé, mint a szerelem. Mikor visszafelé indulok, még mindig bennem a tompa kín. Nem ér az semmit, ha százszor is ismételgetem, hogy „Íme hát megleltem hazámat”. Valami más kell, más orvosság és más fegyver, aminek a jelenben csak segítőtársa lehet: a múlt tisztelete. De vajon megvan-e ez az okos fegyver az emberek lelkében?

Április 11. a költészet napja. Megfoghatatlan és utolérhetetlen. Lágy és kegyetlen, valós és valótlan, de mégis pótolja azt az életet, amit nélkülözünk. A művészet pont olyan szükséglete az embernek, mint az evés vagy az ivás. Ebbe nem haraphatunk bele, mint egy szelet kenyérbe, de ugyanolyan ürességet érezhetünk a hiányában. A költő sorsa? Százszor megfeszülni a kereszten. Felfogni minden fájdalmat és megszenvedni az összes rosszat, amit a világ elfelejt. Kikiáltani, hogy „Nincsen apám, se anyám, / se istenem, se hazám, / se bölcsőm, se szemfedőm, / se csókom, se szeretőm”. És ezért vállalni a következményeket.

Hogy mit jelentenek számunkra a versek? Már nem a hosszú memoritereket egyik napról a másikra. Hanem az önmagunknak is félve, elsuttogva bevallott vágyakat, félelmeket. Az igazságot. Szép köntösbe bújva. A hetedikek mi magunk lettünk. Ideje indulni. Nem nézni többet a dinnyehéjat. Feladatunk van. „A harcot, amelyet őseink vivtak, / békévé oldja az emlékezés / s rendezni végre közös dolgainkat, / ez a mi munkánk; és nem is kevés.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.