Mélyponton a görög feldolgozóipar

Tizenegy havi mélypontra esett márciusban a feldolgozóipari beszerzési menedzser index (PMI) az adósságválsággal sújtott Görögországban, miközben az euróövezet egészében negyven havi csúcsra szökött fel az ágazat állapotát tükröző mutató.

MNO
2010. 04. 01. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Markit kutatóintézet csütörtökön közölt jelentése szerint a görög feldolgozóipari PMI a februári 44,2 pontról 42,9 pontra esett, ami a legalacsonyabb érték tavaly április, a világméretű gazdasági válság eddigi legnehezebb szakasza óta, és messze elmarad a növekedés és a hanyatlás közti határt jelentő 50 ponttól.

A belföldi kereslet jelentős mértékben visszaesett márciusban az egy hónappal korábbihoz képest, és külföldről is kevesebb megrendelés érkezett. A cégek leépítésekkel reagáltak, a foglalkoztatási helyzet így már a második éve megszakítás nélkül romlik.

A Markit felmérésben megkérdezettek szerint az üzleti környezet egyre rosszabb, részben a kormány megszorító intézkedései, például az áfaemelés miatt, és a kilátások sem jók: a belföldi kereslet további csökkenésével kell számolni egész évben, némi enyhülést csupán az exportpiacokon mutatkozó élénkülés hozhat. A görög feldolgozóipar külpiaci pozíciói azonban csak akkor javulhatnak, ha a vállalatok fokozzák versenyképességüket – mondta Gemma Wallace, a kutatóintézet szakértője.

A hazai összterméket (GDP) meghaladó, bő 300 milliárd eurós államadóssággal és a GDP-arányosan 12,7 százalékos államháztartási hiánnyal küszködő athéni kormány az idén a GDP 4 százalékát kitevő deficitcsökkentést kíván végrehajtani. A görög nemzeti bank számításai szerint részben a megszorítások miatt az euróövezeti tagország gazdasági teljesítménye az idén 2 százalékkal csökken, a tavalyi 2,6 százalékos visszaesés után.

(MTI)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.