Több száz millió forint juthatott ki a Duna Televízióból két olyan produkció esetében, amelyet a tévé közvetítőcégeken keresztül rendelt meg – közölte Szabó László, a csatornát felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumának fideszes elnökségi tagja. Mint mondta: a tévé nem közvetlenül a műsorokat gyártó vállalkozásokkal szerződött, hanem közvetítőkkel. Az Egy különleges ember című produkció kapcsán – dokumentumokkal igazolva – a kurátor arról beszélt, hogy a közvetítőnek 162 milliót fizetett a Duna TV, amiből a gyártást végző vállalkozás 48 milliót kapott meg. A „maradék”, vagyis több mint 110 millió forint a közbeiktatott See Walker Television Kft. kasszájába folyt be.
*
A Suli buli című műsor esetében a gyártó cég 64 millióért készítette el azt a produkciót, amit a Jade Dragon TV Kft. 205 millióért adott tovább a Duna TV-nek. Ez esetben a gyártás valódi költsége és az érte fizetett ár között 140 millió forint a különbség. Vagyis a See Walker és a Jade Dragon együttesen negyedmilliárdot kaszálhatott. A cégbírósági nyilvántartás szerint a két vállalkozás telephelye és ügyvezetőjük személye is megegyezik. A cégeknek busás hasznot hozó szerződéseket egyébként a Duna TV részéről Cselényi László elnök írta alá.
Szabó László lapunknak elmondta: a kuratórium elnökségének tegnapi ülésén kezdeményezte, hogy induljon vizsgálat a szerződések ügyében. Az előző kormány idejéből megörökölt kuratóriumi elnökség balliberális többsége a vizsgálati indítványt azzal söpörte le, hogy azt írásban kell benyújtani. A tévé rövid közleményt adott ki, amely szerint „a Szabó kurátor úr által emlegetett hűtlen kezelés minden alapot nélkülöz”. A társaság azt is kijelentette, semmiféle közvetítő céggel nem áll kapcsolatban, mindössze produceri irodákkal, a megrendelt műsorokért fizetett ár pedig megfelel a piaci átlagnak.
Szabó László szerint a mostani kuratóriumi elnökség nem érdekelt abban, hogy vizsgálatokat folytasson le a gyanús szerződések ügyében, pedig a kuratórium Fidesz és KDNP által delegált tagjai már többször közleményben szólították fel a televízió menedzsmentjét és a felügyelőbizottságot, hogy vegyék górcső alá a külsős szerződéseket. Hozzátette: a Hungária Televízió Közalapítványnak a két produkcióval kötött szerződés ügyében az igazságszolgáltatás megfelelő szerveihez kellene fordulnia. Szabó László arra is felhívta a figyelmet, hogy a Duna Televízió alig több mint féléves, 2009 októberében és novemberében alapított cégekkel szintén százmilliós nagyságrendű szerződéseket kötött.