Súlyos következményei lennének egy orosz nagykövetség elleni merényletnek

Egy európai orosz nagykövetség elleni merényletnek nagyon komoly következményei lennének – hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzetnek Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő. Nógrádi szerint látványosan szembekerült egymással a transzatlanti szövetség két pillére Ukrajna kérdésében.

2025. 02. 19. 19:09
Illusztráció (Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hírszerzési jelentéseket elég nehéz kontrollálni, akkor lehet tisztábban látni, ha az amerikaiak is kiadnak egy hasonló jelentést – mondta el lapunknak Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő. Mint arról beszámoltunk, az orosz hírszerzés jelentése szerint az ukránok terrortámadásokat tervezhetnek európai orosz diplomáciai képviseletek ellen.

Nógrádi György szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mindenáron meg akarja tartani a hatalmat
Nógrádi György szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök mindenáron meg akarja tartani a hatalmat (Fotó: AFP)

Egy ilyen eshetőségre fel kell készülni – vélekedett a szakértő.

Ki kell jelölni és ki van jelölve, hogy melyek azok a nagykövetségek, amelyeket terrorveszély miatt sokkal jobban kell őrizni, mint a többit, és a magyar szolgálatoknak és a magyar politikának a feladata, hogy egy ilyen típusú merényletet elhárítsanak

– magyarázta Nógrádi György.

Ha ez nem sikerül, és egy ilyen merénylet megtörténik és bebizonyosodik, hogy azt ukránok hajtották végre, annak nagyon komoly következményei lennének. Hogy konkrétan mik ezek az intézkedések, az minden országban legszigorúbban titkos – tette hozzá.

Akadt már példa a történelemben nagykövetségek elleni támadásra, 1998-ban például az Egyesült Államok tanzániai és kenyai nagykövetsége ellen követtek el sok halálos áldozatot követelő robbantásos merényletet csaknem egy időben.

Azt azonban látni kell, hogy Európában teljesen mások a biztonsági rendszerek, mint a harmadik világban. Amit Afrikában viszonylag, és hangsúlyozom, hogy viszonylag egyszerűen megvalósítható, azt sokkal nehezebb megvalósítani bárhol Európában

– emelte ki a biztonságpolitikai szakértő.

 

Azzal kapcsolatban, hogy az orosz hírszerzés szerint a merénylet vagy merényletek célja a békefolyamat megakasztása lenne, Nógrádi György elmondta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök várhatóan megpróbálja addig elhúzni a fegyverszünet aláírását, amíg csak teheti.

Közben viszont a súlya csökkenni fog, egyre többen elfordulnak tőle és a belpolitikában egyre többen megkérdőjelezik az alkalmasságát

– hangsúlyozta a szakértő.

A múlt hétvégén megtartott müncheni biztonsági konferencián látványosan szembekerült egymással a transzatlanti szövetség két pillére, az Egyesült Államok és Nyugat-Európa. Európa továbbra is a régi narratívákat hangoztatta, miszerint Ukrajnát támogatni kell és a háborút folytatni kell, míg az amerikaiak egyértelművé tették, hogy itt béke lesz. Azt is egyértelművé tették, hogy a tárgyalásokra nem hívják meg Európát – mondta Nógrádi György.

Ennek rengeteg oka van, közülük az egyik, hogy nincs egy olyan hang, amely képes lenne képviselni Európát. Ukrajnáról pedig az volt az amerikai vélemény, hogy a tárgyalások mostani szakaszában nem lehet jelen – mutatott rá a szakértő.

A szaúdi külügyminiszter vezetésével lezajlott négy és félórás külügyminiszteri találkozó végére a fő kérdésekben meg tudtak állapodni.

Ez azt jelenti, amit évek óta mondok, hogy orosz–amerikai béke lesz, ahol a tárgyalásoknak csak egyik pontja lesz az orosz–ukrán háború. A másik pontja Irán, a harmadik Szíria, a negyedik a közel-keleti helyzet, Kína, Tajvan, a Száhel-övezet

– sorolta Nógrádi György.

Az ukrán vezetés nem volt hajlandó ezt tudomásul venni, Zelenszkij elkezdett arról beszélni, hogy nélküle nem lesz béke, és csak akkor lesz béke, ha ő azt elfogadja. Erre a válasz az volt, hogy akkor tessék elnökválasztást tartani, és majd meglátjuk, ki lesz Ukrajna következő elnöke – emlékeztetett a biztonságpolitikai szakértő.

Zelenszkij támogatottsága még a saját felmérései szerint is alacsony. Az ukrán hadsereg korábbi főparancsnoka, jelenlegi londoni nagykövet, Valerij Zaluzsnyij sokkal népszerűbb, Zelenszkij pedig mindent elkövet, hogy megakadályozza az indulását a választáson. Porosenkót is újra félreállították, tehát látszik, hogy Zelenszkij szeretné a hatalmat bármi áron megtartani – vonta le a következtetést Nógrádi György.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.