Az önkéntesség erősítését, innovatív megoldások keresését a legsúlyosabb társadalmi problémákra, valamint a hit szerepének tudatosítását tartja a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) legfontosabb feladatainak Szabadhegÿ Péter, a szeretetszolgálat új elnöke.
Szabadhegÿ Péter, akit február 15-én választottak meg a szeretetszolgálat elnökének, az MTI-nek arról beszélt: a Máltai Lovagrend karitatív szervezetének feladata továbbra is a rászorulók, a szegények, a betegek szolgálata és a hit védelme.
Ugyanakkor
amíg Kozma Imre atya vezette a szeretetszolgálatot, a hit kérdése és az, hogy mit képvisel ebben az értelemben a szeretetszolgálat, nem volt kérdés, egyszerűen azért, mert ő pap volt
– olvasható a közleményben.
Meglátása szerint az, hogy mostantól személyében világi vezetője van a szervezetnek, lehetőséget ad arra, hogy tudatosítsák, újragondolják, hogy mit jelent számukra a hit védelme, és hogy milyen szellemiségben végzik szolgálatukat.
Szabadhegÿ Péter fontos feladatként említette a visszatérést a gyökerekhez az önkéntesség megerősítésével. Emlékeztetett: a szeretetszolgálat megalakulásakor kizárólag önkéntes csoportokból állt. Az önkéntesség továbbra is sarkalatos része az MMSZ munkájának, de a hatalmas intézményi növekedéshez képes arányaiban lemaradt – mondta.
Ismertette:
az MMSZ ma a 15. legnagyobb szervezet Magyarországon. A szeretetszolgálat 350 intézményében naponta körülbelül 17 ezer emberről gondoskodnak, 6800 munkatársuk és 120 munkacsoportban körülbelül 2000 önkéntesük van.
Megjegyezte, hogy az önkéntességet a dolgozóiktól is kérik. Nem azoktól, akik nap mint nap szociális intézményben végzik munkájukat, de azoktól, akik például gazdasági területen dolgoznak vagy vezetők a szervezetben, elvárják, hogy saját szabadidejükben önkéntes munkával szolgálják az elesetteket.
Az MMSZ társadalomban és a többi szeretetszolgálat között betöltött szerepéről szólva úgy értékelt: a Máltai Szeretetszolgálatnak tekintélye van, amit innovatív megoldásaival vívott ki magának. Kiemelte a legnagyobb ívű, a legszegényebb településeken végzett, 10 éves felzárkóztató programjukat, amelyet az MMSZ szakmai irányításával, 28 egyházi és civil szervezet bevonásával végeznek 200 kistelepülésen.
Hangsúlyozta: küldetésüknek érzik, hogy innovatív módon keressék a megoldásokat a legnehezebb társadalmi problémákra. Példaként említette, hogy mivel egyre több olyan kistelepülés van, ahol nincs háziorvos, az MMSZ elindított egy telemedicina programot, amelynek keretében a bicskei egészségügyi és logisztikai központjukból indulva több mint 30 településen biztosítanak mozgó egészségügyi ellátást nap mint nap.
Hozzátette:
a szociális szféra mellett az egészségügyben látja a legnagyobb szükséget a szeretetszolgálat munkájára és az innovatív megoldások keresésére.
Szabadhegÿ Pétert február 15-én választotta a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnökének a szervezet küldöttgyűlése. Az MMSZ-t 1989-es alapítása óta, 2024 októberében bekövetkezett haláláig Kozma Imre római katolikus pap, irgalmasrendi szerzetes vezette.