Húsz esetben segített eddig Rupert

Eddig húsz esetben bizonyította a balatoni sürgősségi mentőhajó, milyen nagy szükség van rá, más hajóval nem sikerült volna segíteni a bajbajutottakon – közölte a vízimentők szakszolgálata és a mentő egyesület pénteken Csopakon.

MNO
2010. 08. 27. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ)és a Magyar Mentő és Mentőtiszti Egyesület (MMME) közös sajtótájékoztatóján a két szervezet sürgette a vízi mentés sürgősségi betegellátása törvényi hátterének megteremtését. Az érvényben lévő mentési rendeletben nem szerepel a mentőhajó fogalma, ez évek óta gátolja „a vízi mentés finanszírozásában uralkodó áldatlan állapotok” felszámolását – mondta Bagyó Sándor, a VMSZ elnöke.

A Balatonon a VMSZ működteti a sürgősségi esetkocsik mintájára minden szükséges orvosi műszerrel és eszközzel felszerelt Rupert sürgősségi mentőhajót – idén június 13-tól szeptember 5-ig –, amelyhez az MMME adja a mentőorvosból, mentőtisztből, illetve mentőszakápolóból álló személyzetet. A Rupert a mentőhelikopternél is öt perccel előbb ér átlagosan a part menti helyszínekre, a vízben történt a súlyos baleseteknél pedig nélkülözhetetlen.

Tóth Attila, az MMME elnöke is arról beszélt, hogy jelentős változást hozott a balatoni vízi mentésben a sürgősségi mentőhajó működtetése. Gyorsaságának, szakszemélyzetének és felszereltségének köszönhetően a hajó egyebek között két sikeres újraélesztésben is közreműködött ezen a nyáron.

Az európai norma szerint 15 percen belül orvosi segítséget kell kapnia a bajbajutottaknak, és ha a mentésre joga van ingyenesen minden magyar állampolgárnak, akkor ennek igaznak kell lennie a vízen is – hangsúlyozta Tóth Attila. Egyetértett Bagyó Sándorral abban, hogy az ehhez szükséges feltételek megteremtéséhez sürgősen módosítani kell a mentési rendeletet. A szakember szerint a jövőben több ilyen mentőhajóra lenne szükség az ország vizein. Fontos lenne a vízi mentés országos szintű, centralizált megszervezése, továbbá rendezni kell a mentőhajón szolgálatot teljesítő szakszemélyzet foglalkoztatásának feltételeit és bérezését.

Az MTI kérdésére válaszolva Bagyó Sándor elmondta, az új kormány fogadókésznek mutatkozik arra, hogy rendezze a vízi mentés jogszabályi hátterét, a munkát a VMSZ kidolgozott javaslattal segíti. Hozzátette, nem csak balatoni ügyről van szó, hiszen többi között a fővárosban, a Dunán is szükség lenne a Ruperthez hasonló hajókra.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.