Rendkívül komoly dolog: Gorbacsov hazudott Thatchernek

Sztrájkoló brit bányászokat támogatott volna Gorbacsov, a Vaslady azonban megállította a segélyt – írja a The Guardian. „Prostituáltnak” nevezte a francia elnök feleségét Irán – tudósít a The Daily Telegraph. Carla Bruni-Sarkozy bűne az volt, hogy kiállt a házasságtörésért, majd gyilkosságért halálra ítélt Sakineh Mohammadi Ashtiani mellett.

Kovács N. László
2010. 08. 30. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian (www.guardian.co.uk)

Sztrájkoló brit bányászokat támogatott volna Gorbacsov, a Vaslady azonban megállította a segélyt – írja a The Guardian. Margaret Thatcher egyszer olyan emberként dicsérte a szovjet pártvezért, „akivel lehet együtt dolgozni”. Ez a munkakapcsolat azonban, a most nyilvánosságra került dokumentumok tanulsága szerint, nem volt mindig felhőtlen.

Az Egyesült Királyság bányamunkásai 1984-ben sztrájkba léptek a konzervatív kormány gazdasági politikája ellen. Thatcher vezetői éveinek egyik legfontosabb kihívása volt ez, hiszen a nemzeti bányászszakszervezet (NUM) az egyik legnagyobbnak számított az országban, így megtörésük óriási politikai győzelmet jelentett a miniszterelnök-asszonynak. 1984 októberében a munkások már hat hónapja kitartottak, pénzük azonban egyre kevesebb volt. A NUM vezére, Arthur Scargill már csak az orosz elvtársakra számított, és nem is kellett csalódnia: a szovjet bányászok több mint egymillió fontot ajánlottak fel az ügy megsegítésére. A kormányzattal hadban álló szakszervezet pénzügyeit ugyanakkor államilag kinevezett hivatalnokok felügyelték, így a pénzt egy svájci NUM-számlára utalták el a szovjetek. Thatcher azonban korábban ezt is befagyasztatta, így a nagylelkű segítség végül sohasem érkezett meg.

A Vaslady ugyanakkor nem örült, hiszen úgy vélte, ezzel a lépéssel a Szovjetunió Nagy-Britannia belügyeibe igyekszik beavatkozni. Thatcher tudni akarta, mennyi köze van az orosz vezetésnek az ajándékhoz – tudta, hogy nyilvánvalóan sok, hiszen engedélyük nélkül nem válthatták volna valutára az adományt. Norman Lamont akkori ipari miniszter ezért azt az utasítást kapta, nyújtsa be „erőteljes tiltakozását” a szovjet nagykövetnek, és értesse meg, „ez rendkívül komoly dolog”. Nem lenne kívánatos „elrontani a légkört” – éppen Gorbacsov tervezett látogatása előtt.

A nagykövet, Viktor Popov azonban nem adta be a derekát. Állította, a Szovjetunió szakszervezetei „függetlenek és demokratikusak”, így a kormányzatnak nincs joga „megakadályozni őket jogaik gyakorlásában”. Thatcher erre berendelte Popovot, és egy magas rangú diplomatával újra elmagyaráztatta neki: a brit kormány „barátságtalan és jogtalan beavatkozásnak tekinti” a lépést. Másnap megjött a válasz: a szovjet vezetés semmilyen formában nem tud az adományról.

Ilyen körülmények között érkezett meg Gorbacsov. Thatcher immár személyesen vitatkozhatott a szovjet pártelnökkel, elmondta, a pénz meghosszabbítaná a sztrájkot és az adományt a belügyekbe való komoly beavatkozásként értékeli. Gorbacsov azonban még itt sem hátrált meg: állította, nem tud semmiféle pénzügyi segítségről – később persze kiderült, személyesen írta alá a támogatást engedélyező papírokat.

Bár úgy tűnik, a csatát a pártelnök nyerte meg, a végén mégis a miniszterelnök-asszony nevethetett: az egymillió fontot ugyanis nem próbálták meg többször eljuttatni a bányászokhoz, a sztrájk pedig hamarosan a kormányzat győzelmével ért véget – Gorbacsov és Thatcher kapcsolata pedig barátságos maradhatott.

The Daily Telegraph (www.dailytelegraph.co.uk)

„Prostituáltnak” nevezte a francia elnök feleségét Irán – tudósít a The Daily Telegraph. Carla Bruni-Sarkozy bűne az volt, hogy kiállt a házasságtörésért, majd gyilkosságért halálra ítélt Sakineh Mohammadi Ashtiani mellett.

A volt szupermodell egyenesen Ashtianinak címzett levelében ezt írta: „Miért ontanák ki a vérét, miért maradjon anya nélkül a gyermeke? Azért, mert élte az életét, azért, mert igazi nő, azért, mert szeretett? Minden porcikámmal tiltakozom a halálos ítélet ellen!”

A Kayhan nevű napilap, Irán kormányának szócsöve nem késlekedett a válasszal: „Francia prostituáltak csatlakoztak az emberjogi tüntetéshez” című cikkében egyenesen Bruni és Isabella Adjani, a szintén Ashtiani mellett álló színésznő ellen támad, azt fejtegetve, ilyen foltos magánéletű személyeknek nincs joga védelmébe venni az asszonyt. Az állami televízió hasonló véleményt adott le, kifejtve, Sarkozy felesége saját erkölcstelensége miatt védi a kövezésre ítélt iránit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.