Átalakítják a felsőoktatást, változik a finanszírozás

A kutatóegyetemek többletfinanszírozása a kormány eltökélt szándéka, a cél az, hogy jobban lehessen differenciálni a felsőoktatási intézmények között – mondta Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár kedden Budapesten, az Érdek-képviseleti szervezetek kapacitásainak fejlesztése elnevezésű konferencián.

MNO
2010. 09. 28. 11:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A differenciálást a jogi és etikai normáknak megfelelően kell megteremteni – fűzte hozzá a helyettes államtitkár a Doktoranduszok Országos Szövetsége, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája és a Nem Állami Felsőoktatási Intézmények Országos Régiójának Egyesülete által indított konferenciasorozat zárórendezvényén.

A felsőoktatási törvény koncepciójának kidolgozása kapcsán rámutatott: céljuk, hogy az úgynevezett elitegyetemeket „visszatereljék” a nekik „kijelölt” pályára, mert „az országnak szüksége van néhány olyan intézményre, amely nem a tömegképzésben látja a jövőjét”. Ennek érdekében a tervek szerint átalakítják a felsőoktatás normatív finanszírozását úgy, hogy „bizonyos szám fölé ne érje meg az egyetemeknek a létszámukat növelni” – közölte.

Dux László elmondta: ezekben a hetekben tárgyalják meg a tárcánál az új felsőoktatási törvény koncepciójához a különböző munkacsoportoktól beérkezett véleményeket, majd októberben a doktoranduszok és a hallgatói önkormányzatok képviselőivel is egyeztetnek. A doktorképzésről az oktatáspolitikus megjegyezte: a hároméves PhD-képzés nem elegendő a legtöbb helyen a doktori fokozat megszerzéséhez, ezért lehetnek olyan tudományterületek, ahol egy negyedik év beiktatása javasolt.

A doktori iskolák rendszerének hiányosságaként értékelte, hogy a doktori fokozatot megszerzőket „nem eléggé tudják visszaintegrálni a felsőoktatásba és a kutatásba”. Ennek megoldására léteznek olyan pályázatok, amelyek segítségével az azt elnyerők vállalják, hogy a pályán maradnak, és tovább kutatnak – hívta fel a figyelmet. Ugyanakkor a doktori iskolákba felvehető hallgatók keretszámait általában véve megfelelőnek tartotta. Dux László kiemelte: a doktori kutatások finanszírozása a műszerigényes tudományok esetében nehezen oldható meg, itt sokszor a témavezetőnek is segítenie kell a kutatáshoz szükséges források feltárásában. A kutatási pénzek szétosztásában azonban, véleménye szerint, hangsúlyeltolódás figyelhető meg az egyes tudományágak között.

Nem csak kutatás, innováció is


Mezey Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora megnyitóbeszédében azt mondta: az egyetemek tanerő- és kutató-utánpótlást is keresnek a PhD-kurzusokon. A bolognai rendszer létrehozta a háromlépcsős képzést, amelynek csúcsa a doktori képzés. Az utóbbiban részt vevők speciális egyetemi hallgatói státuszának rendezését a most kidolgozandó felsőoktatási törvénynek tartalmaznia kell – hangsúlyozta. Amikor az egyetemek átvették a Magyar Tudományos Akadémiától a doktori iskolák vezetésének jogát, „nem tudták, mit kaptak”, ugyanis manapság „már nemcsak a tudományos kutatásról, hanem az innovációról is szó van” – fogalmazott az ELTE rektora.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.