„A vizsgálat rámutatott: a cégek nem a szakmai tudást és az elméleti alapokat helyezik előtérbe, hanem a fiatalok életrevalóságát. A legalapvetőbb elvárás a vállalatok részéről, hogy a pályázó legyen kommunikatív, nyitott személyiség, és tudjon együttműködni a kollégáival” – fogalmazott Deés Szilvia a felmérés kapcsán. Hozzátette: a felsőoktatás e téren abban tud segíteni, hogy minél több gyakorlati projekten, feladaton, tréningen keresztül fejleszti személyiségüket, s felkészíti őket az álláskeresésre és a munkába állásra. A MÜTF a kezdetek óta igyekszik eleget tenni ennek az elvárásnak, számos ilyen típusú képzést kínál hallgatóinak, és az idén – a Támop 4.1.1 pályázat keretében – elindította a gyakorlatorientált hallgatói készségfejlesztő-életviteli tréningsorozatot is, amelyre jelenlegi és végzett hallgatók egyaránt jelentkezhettek – ismertette a főiskola marketingvezetője.
A munkaadók elégedetlenek a hazai képzésekkel
A vizsgálat szerint a vállalatok összességében nincsenek megelégedve a felsőoktatási képzésekkel. Túlképzést látnak a piacon, és főként sok felesleges képzést, miközben a legtöbb szakmai és iparági területen hiányzik a közép- és technikusi szint képzése Magyarországon. A munkaadók a gyakorlatorientáltságot, a releváns gyakorlati képzést is hiányolják a mai magyar felsőoktatásból. „Életízű oktatásra lenne szükség” – foglalta össze véleményét egy HR-tanácsadó.
Vállalkozó egyetemekre van szükség
A cégek többsége nincs tisztában azzal, hogy a felsőoktatási intézményeknek is lehetnek olyan szolgáltatásai, amelyekből profitálhatnak. A kölcsönösen előnyös együttműködések kialakításakor vagy kiterjesztésekor tehát két fő területre kell koncentrálnia a felsőoktatásnak: képzési oldalon a hallgatók szakmai gyakorlatának szervezésében és attitűdfejlesztésében való együttműködésre, tudástranszfer oldalon pedig a K+F, innováció és egyéb szolgáltatások területén való kooperációra. Emellett fontos az is, hogy a vállalati szakemberek tudását jobban kihasználják az intézmények, meghívják őket vendégelőadónak a szakmai tapasztalatok, gyakorlati példák, történetek átadására.

Kórházba került a népszerű zenekar frontembere