A David Lidington EU-ügyekért felelős brit államtitkárral folyatott megbeszéléseken szó volt a 2011-es magyar EU-elnökség célkitűzéseiről is, de az egyeztetések fő csapásirányát az újonnan felmerült bonyodalmak határozták meg, amelyekben Győri Enikő szerint fontos, hogy az együttműködésre helyezzék a hangsúlyt.
Az Európai Uniónak ugyanis „szüksége van költségvetésre a 2011. évre”, és „az európai polgárokat a legkevésbé sem izgatja, hogy kinek a hibájából nincsen megállapodás: a 27-eknek és az Európai Parlamentnek az a dolga, hogy egyezségre jussanak” – mondta a magyar államtitkár.
A britek azzal érveltek az EU-s kiadások 2,9 százalékot meghaladó növelése ellen, hogy az Egyesült Királyságban a válság miatt komoly megszorító intézkedések vannak érvényben, mire a magyar államtitkár rámutatott, hogy „Magyarország polgárai 20 éve folyamatos megszorításokkal szembesülnek”. Győri hozzátette, hogy a büdzsének a közös uniós célokat kell szem előtt tartania, és olyan területeket kell finanszírozni belőle, ahol a közös beruházás jobban hasznosul, mint a tagállamok önálló erőfeszítése.
A magyar kormány az Európai Unióban az erős közös politikák támogatója. A magyar államtitkár emellett tárgyalt a brit pénzügyminisztérium képviselőivel, akikkel ismertette a kormány nyugdíjreformmal kapcsolatos álláspontját. Azt a véleményt, hogy „a nyugdíjreform minden ország szuverén döntése” a brit partnerek is osztották. Az egyeztetések továbbra is folyamatosan zajlanak a 2011-es EU-s költségvetésről, egyelőre azonban nem tudni biztosan, hogy az ügy lezárul-e idén, vagy pedig nem várt feladattal szembesül 2011 januárjától az EU soros elnöki tisztségét betöltő Magyarország – jegyezte meg Győri.
Az unió jövő évi költségvetési tervezetében a tagállami kormányokat képviselő tanács és az Európai Parlament eddig nem tudott megállapodni. A tanácson belül úgy döntöttek, hogy jövőre a kiadások legfeljebb 2,9 százalékkal haladhatják meg az idei szintet, míg a parlament ennél nagyvonalúbb emelést szeretne. Ezt a kormányok egy része – David Cameron brit miniszterelnök vezetésével – a válságra és a megszorításokra hivatkozva elutasítja. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság – a legfőbb uniós végrehajtó testület – elnöke december 1-jére ígérte az új, kompromisszumos költségvetési javaslatot.
(MTI)

A Pride-hatás