Németország, Bundesliga 2010 ősz
A mostani szezon hemzseg a meglepetésektől, elvégre a Mainz, a Hannover és a Freiburg szárnyalása, a Schalke botrányosan gyenge idénykezdete, valamint a Werder Bremen, a Wolfsburg és a Stuttgart mélyrepülése is ebbe a kategóriába sorolható. Ám haladjunk szépen sorjában, s kezdjük az őszi bajnok Borussia Dortmunddal!
Ha a sárga-feketék remek félszezonjára keressük a választ, alighanem Jürgen Klopp vezetőedzőben kell keresnünk a megoldás kulcsát. Az elismert fiatal tréner már az előző bajnokságban is az ötödik helyre kormányozta a korábban döcögősen menetelő egykori sikerklubot, ám ha így halad, jövőre az Európa-liga szereplést felcserélhetik a Bajnokok Ligájára. Elvégre a BVB 17 mérkőzéséből 14-et megnyert, csupán a nyitó- és a zárófordulóban szenvedett vereséget a Leverkusen, illetve a Frankfurt csapatától. Szintén a siker egyik fontos összetevője lehet az állandó kezdőcsapat, melyen Klopp mesternek csak elenyésző számban kellett változtatnia. A Weidenfeller – Piszczek, Szubotics, Hummels, Schmelzer – Sahin, Kagava, Götze, Bender, Grosskreutz – Barrios összetételű csapatnak nem sok sikert jósoltak a szezon előtt. Azóta sokat változott a helyzet: Hummels, Schmelzer, Götze és Grosskreutz bemutatkozhatott a német nagyválogatottban, a japán Kagava a semmiből a csúcsra ért, míg Bender tehetséges játékosból igazi sztárrá nőtte ki magát. Piszczek pedig úgy nyújtott kiemelkedőt, hogy eredetileg nem is jobbhátvéd a posztja. Barriost már meg sem kell említenünk, hiszen az argentinból paraguayivá lett gólzsák ugyanolyan elánnal lövöldözi a gólokat, mint tette azt az előző idényben. A nagy menetélésnek talán egyetlen szenvedő alanya volt, Hajnal Tamás, aki sérülés miatt csak október végén, november elején térhetett vissza a csapathoz, s eddig egyetlen találkozón sem szerepelhetett.
Parádésan rajtolt a Mainz együttese, amely az első hét mérkőzését megnyerte, s úgy tűnt, nem lesz csapat, amelyik megállíthatja. Ezt azonban három 1–0-s vereség követte, de a dobogóról így sem csúszott le soha Szalai Ádám csapata. A magyar támadó is oroszlánrészt vállalt a kiscsapat nagyszerű sorozatában, győztes gólt lőtt például az Allianz Arenában a Bayern München ellen, összesen pedig négy gólnál jár a szezonban. A Schürrlével és Holtbyval előadott zenélést is gyakran láthattuk a Bruckweg-fiúktól gólöröm gyanánt. A „zenekar” két német tagjából szintén „Nationalspieler” lett a jó szereplésnek hála, pedig volt olyan, hogy csak csereként vette őket számításba Thomas Tuchel mester.
A dobogó legalsó fokára az a Leverkusen állhatott fel, amelyben szintén akadt egy nagy-nagy felfedezett, mégpedig Sidney Sam személyében, aki hat góljával és elképesztő gyorsaságával hívta fel magára a figyelmet. A chilei Arturo Vidal pedig azzal, hogy védekező középpályás létére már nyolc gólt szerzett az idényben.
Nagy meglepetést keltett a Hannover, a Freiburg és a Frankfurt szereplése is. A 96-osok kettő híján már most annyi pontot gyűjtöttek, mint amivel tavaly hajszállal bentmaradtak, ám nagy sajnálatukra a kilenc gólnál járó Ya Konan és a négygólos Abdellaoue is kidőlt a sorból egy jó időre. A Freiburg egyértelműen a szenegáli Papiss Demba Cissé góljainak köszönheti felemelkedését, ő egymaga többet lőtt, mint a többiek összesen. Győzelem tekintetében pedig már most elérték a tavalyi szintet. Frankfurtban is egy támadó, a görög Gekasz góljai kellettek az átlagosnál jobb teljesítményhez.
Negatív szenzációból is kijutott erre a félszezonra a Bundesligában: a bajnokaspiráns Bayern München nyögvenyelős szezonkezdet után jött csak fel az ötödik pozícióba, ám úgy tűnik, a Van Gaal-sereg mostanra „kiegyenesedett”, s a bajnokságot négy vereséggel nyitó Schalke is felkapaszkodott a tizedik pozícióba. A müncheniektől Robben a teljes, Olic és Ribéry pedig a fél őszt kihagyta, Gelsenkirchenben pedig nehezen állt össze az egykori real madridos Raúl, Huntelaar csatárduó.
A 2009-ben még bajnoki címet ünnepelt Wolfsburgnál, a tavalyi bronzérmes Werder Bremennél és az Európa-ligában vitézkedő Stuttgartnál viszont még várni kell erre. A két zöld-fehér gárdánál folyamatosan téma volt az edzőváltás, ám amíg Brémában a klubvezetőség nem fogadta el az immáron 14 éve a WB-t vezető Thomas Schaaf lemondását, addig a Farkasoknál Steve McClaren nem tette ezt meg a többszöri kudarc után sem. Pedig a Wolfsburg oly sokszor hagyta veszni mérkőzéseit két-, illetve háromgólos előny után is, hogy azt már nem lehetett nem észrevenni. A sváboknál viszont már a harmadik tréner, Bruno Labbadia próbál rendet tenni, de neki eddig két méretes „zakó” jutott osztályrészül, mindkettő a Bayern Münchentől. A Stuttgart rapszodikus szereplésére jó példa, hogy az elsőre kifutott három vereség után egy hetest rúgott a Gladbachnak, majd újabb három bukta után egy hatost gurított a Werdernek, miközben csont nélkül továbbjutott az Európa-liga csoportköréből.
Az újoncok egyelőre kifejezetten stílusos focit játszanak, simán beilleszkedtek a mezőnybe, a Kaiserslautern 12., a St. Pauli pedig a még biztos bennmaradást érő 15. pozíciót foglalja el. A Köln és a Mönchengladbach viszont egyértelműen bajban van.
Folytatás január 14-től!
Az őszi végeredmény:
1. Dortmund 43 pont
2. Mainz 33
---------------------------------
3. Leverkusen 33
---------------------------------
4. Hannover 31
5. Bayern München 29
---------------------------------
6. Freiburg 28
7. Frankfurt 26
8. Hoffenheim 25
9. Hamburg 24
10. Schalke 22
11. Nürnberg 22
12. Kaiserslautern 21
13. Wolfsburg 19
14. Werder Bremen 19
15. St. Pauli 17
----------------------------------
16. Köln 15
----------------------------------
17. Stuttgart 12
18. Mönchengladbach 10
1-2. Bajnokok Ligája csoportkör, 3. Bajnokok Ligája selejtező, 4-5. Európa-liga, 16. osztályozó, 17-18. kieső
A góllövőlista élmezőnye:
14 gólos: Gekasz (Frankfurt)
13 gólos: Cissé (Freiburg)
12 gólos: Gomez (Bayern München)
11 gólos: Lakic (Kaiserslautern)
10 gólos: Dzeko (Wolfsburg)