„A Himnusz ünnepe az értékteremtés ünnepe is. Azt az alkotómunkát kell értékelnünk, amely megtartja közösségünket, továbbélteti anyanyelvünket, és amelynek köszönhetően környezetünk folyamatosan alakul, változik, gazdagabb és színesebb. A kolozsvári Mátyás-szobor a város szívében, megújult fényben uralja a teret, és arra emlékeztet, hogy a kultúra azé, aki folyamatos gonddal műveli, tiszteli, és azé, aki tudja: naponta kell tennie azért, hogy örökségünk ne vesszen feledésbe, a közöny homálya, pora ne lepje be” – fogalmazott Kelemen Hunor. Hozzátette, „amit a közélet más területein kínkeservesen tudunk megértetni, elfogadtatni, megismertetni – értékeinket, műkincseinket, hagyományainkat, szimbólumainkat és ünnepeinket –, az a kultúra területének sajátja, többletértéke”.
A kulturális és örökségvédelmi miniszter a továbbiakban egyeztet az időpontról a magyar féllel, illetve a kolozsvári önkormányzattal annak reményében, hogy a javasolt nap és annak jelentése megfelelő lesz a Mátyás-szobor avatására minden fél számára.
A Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium 1,5 millió lejjel támogatja a kolozsvári Mátyás király szoborcsoport helyreállítási munkálatait. Kelemen Hunor ez év november elején személyesen tájékozódott a helyreállítási munkálatokról Kolozsváron. Mint ismeretes, a román és a magyar kormány egyenlő arányban vállalta a szobor restaurálásának költségeit, erről először a 2006-os román–magyar kormányülésen tárgyaltak, az akkor kötött egyezmény arról szólt, hogy közösen újítja fel a két ország a Kolozsvár jelképeként ismert Mátyás-szobrot, 2008 novemberében pedig aláírták a teljes restaurálásáról szóló megállapodást. A szobor öt bronzalakjának restaurálási munkáit Kolozsi Tibor kolozsvári szobrászművész vezette.
(erdon.ro)
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
